Βόλεϊ γυναικών: «Ερυθρόλευκη» ανατροπή με 3-1 τον Παναθηναϊκό και τελικό με ΑΕΚ την Κυριακή [video]

File Photo Οι παίκτριες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν τον πόντο κατά τη διάρκεια του τέταρτου τελικού της Volley League στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι, την Τρίτη 10 Μαΐου 2022. ΑΠΕ-ΜΠΕ / ΑΠΕ-ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Μίλιτσα Κούμπουρα που έκανε ό,τι… ήθελε στην επίθεση και συμπαραστάτρια τη Γιαμίλα Νίζετιχ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-1 (με ανατροπή) στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Βολεϊ Γυναικών και την Κυριακή (10/3, 20:15) θα διεκδικήσει το 10ο τρόπαιο της Ιστορίας, απέναντι στην ΑΕΚ σε έναν σπουδαίο τελικό που θα διεξαχθεί στο «Γ. Γαλανόπουλος», στο Λουτράκι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και τις κρίσιμες στιγμές οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη είχαν το καθαρό μυαλό να κάνουν το 1-0 στις… λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, βελτίωσε την υποδοχή του κι έγινε πολύ πιο απειλητικός στο σερβίς, κάνοντας την κρίσιμη στιγμή ένα σερί 7-4 που μετέτρεψε το 18-18 σε 25-22 και του επέτρεψε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ ήταν πολύ πιο εύκολη υπόθεση για τις «ερυθρόλευκες». Από το 12-11 οι αθλήτριες του Λορέντζο Μιτσέλι πάτησαν… γκάζι στο τρίτο σετ και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους, παίρνοντας σερί «μεγάλους» πόντους απ’ το μπλοκ (που εγκλώβισε την Άτκινσον) και την Κούμπουρα.

Στο δε τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε… πάρτι σε επίθεση κι άμυνα, πήρε διαφορά 10 πόντων (20-10) κι έφτασε σε ένα άνετο 25-14, απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε… παραδώσει πνεύμα, φτάνοντας στη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Νωρίτερα η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Άρη τα οποία κατέκτησε οριακά μέσα από μίνι-ανατροπές (25-23, 25-23), ενώ στο τρίτο επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της φτάνοντας στο 3-0 με 25-15. Κορυφαία για την Ένωση ήταν η Στράντζαλη που μέτρησε 22 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε η Τσάριτς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ημιτελικών του Final-4 στο Κύπέλλο Βόλεϊ Γυναικών έχουν ως εξής: