Πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ο Άλκης Κυνηγάκης, στα 10χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα [photo, videos]

Εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ο Αλκης Κυνηγάκης, στο αγώνισμα των 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα.

Ο Ελληνας αθλητής κατετάγη 13ος στην κούρσα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου της Ντόχα, θέση που είναι αρκετή για να του δώσει το δικαίωμα να συμμετάσχει για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Κυνηγάκης παρέμεινε από την αρχή σχετικά κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων της κούρσας, επιλέγοντας να μένει λίγο πιο πίσω, αλλά με ένα ανέβασμα στο 9ο χιλιόμετρο κατάφερε να βγει μπροστά και να πάρει για λίγο “κεφάλι” στον αγώνα. Στην τελευταία αλλαγή ο Ελληνας κολυμβητής δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πολύ γρήγορο ρυθμό που έδωσαν -κυρίως- ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι και ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ και τερμάτισε 13ος σε 1 ώρα, 48 λεπτά και 34.6 δευτερόλεπτα, έχοντας όμως αφήσει 20 δευτερόλεπτα πίσω του τους υπόλοιπους αθλητές και εξασφαλίζοντας τον βασικό του στόχο στον αγώνα, που ήταν η πρόκριση στο Παρίσι.

Από την πλευρά του, ο Αστέριος Δαλδόγιαννης δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της κούρσας και περιορίστηκε στην 43η θέση με χρόνο 1ωρ.53:51.7.

Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο σπριντ, με τον Κριστόφ Ρασόφσκι να επικρατεί με διαφορά 2.4 δευτερολέπτων του Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ και να κατακτά το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του, πρώτο όμως στα 10χλμ. (είχε κερδίσει τα 5 χλμ. το 2019 στη Γκουανγκζού). Ο Ολιβιέ επανήλθε στο βάθρο μετά από πέντε χρόνια κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο (όπως το 2019), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Βρετανός Χέκτορ Πάρντοου, στην πρώτη μεγάλη επιτυχία της καριέρας του. Μεγάλη έκπληξη ήταν ο καταποντισμός του Γερμανού Φλόριαν Βέλμπροκ, “χρυσού” Ολυμπιονίκη και κατόχου του παγκοσμίου τίτλου, ο οποίος έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία δύο χιλιόμετρα και τερμάτισε 29ος, χωρίς όμως αυτό να έχει επιπτώσεις στην παρουσία του στο Παρίσι (η Γερμανία είχε εξασφαλίσει το μάξιμουμ των δύο θέσεων από το περσινό Παγκόσμιο στη Φουκουόκα).