O (εορτάζων) Γιάννης πήρε τ΄ όπλο του: «Αυτό δεν είναι Μιλγουόκι Μπακς», ξέσπασε μετά την ήττα στο Χιούστον όπου έβαλε 48 πόντους [video]

FILE PHOTO: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον αγώνα των Μπακς με τους Γουίζαρντς. Photo screenshot via cosmotetv

Aκόμη μία εξαιρετική εμφάνιση στο ΝΒΑ πραγματοποίησε ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, όμως οι 48 πόντοι που πέτυχε απέναντι στους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον, δεν στάθηκαν ικανοί να δώσουν την νίκη στους Μπακς. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 112-108, με τον Ελληνα άσο να «μαζεύει» 17 ριμπάουντ και τους Μπακς να γνωρίζουν την 11η ήττα τους στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ μετρούν και 25 νίκες.

Εκτός του Giannis τα υπόλοιπα «αστέρια» των «ελαφιών», έμειναν μακρυά από τον καλό εαυτό τους, καθώς οι Λίλαρντ, Μπίσλι, Πόρτις, Μίντλεντον και Λόπεζ, σημείωσαν συνολικά 44 πόντους και πήραν 17 ριμπάουντ, είχαν δηλαδή και οι πέντε μαζί, χειρότερη στατιστική από τον Αντετοκούνμπο.

Κορυφαίος για τους Ρόκετς, που βελτίωσαν την συγκομιδή τους σε 18 νίκες και 16 ήττες, ήταν ο Αλπερέν Σενγκούν με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ έξι παίκτες από την ομάδα του Χιούστον, σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Αντετοκούνμπο, δήλωσε εμφανώς προβληματισμένος για την εικόνα της ομάδας του:

«Η επίθεση θα είναι εκεί που πρέπει κάποια βράδια και κάποια άλλα δεν θα είναι. Η άμυνα όμως είναι θέμα προσπάθειας. Πρέπει να είναι εκεί. Και, αμυντικά, δεν ήμασταν εκεί που έπρεπε. Δεν υπήρχε υπερηφάνια. Οι αντίπαλοί μας απλώς έκαναν μπασίματα, πήγαιναν στο »«ζωγραφιστό», δίναμε υπερβολικές βοήθειες και αφήναμε ελεύθερα τρίποντα κι επιθετικά ριμπάουντ. Δεν υπήρχε τίποτε. Αυτό δεν ήταν οι Μιλγουόκι Μπακς. Δεν είμαστε αυτοί. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι. Στην τρίτη περίοδο ήμασταν καλύτεροι, στην τέταρτη περίοδο το ίδιο. Πήραμε και τα δύο αυτά δωδεκάλεπτα. Παλέψαμε. Κάναμε πιο δύσκολη την δουλειά των Ρόκετς, κάναμε αλλαγές, μαρκάραμε από μπροστά στο post, βάζαμε χέρια στις μπάλες, τους το κάναμε δύσκολο, παλεύαμε για τα ριμπάουντ. Αυτοί είμαστε πραγματικά. Στο πρώτο μέρος δεν τα κάναμε όλα αυτά και αυτό δεν είναι καλό, επειδή αυτήν την περίοδο παίζουμε ένα μπάσκετ – ειδικά αμυντικά – που δεν είμαστε εμείς. Πρέπει να βελτιωθούμε. Για να νικήσουμε πρέπει να βελτιωθούμε. Δεν γίνεται να στηριζόμαστε στην επίθεσή μας και να περιμένουμε να σκοράρουμε 130, 140 πόντους κάθε βράδυ. Δεν θα γίνει δουλειά έτσι».

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς, θα είναι οι Γιούτα Τζαζ, τα ξημερώματα της Τρίτης (9/1) στις 03:00 στο Μιλγουόκι.

Σαν Αντόνιο 5-29

Παρολίγον τραγωδία στο ράλι Ντακάρ: Αυτοκίνητο κτύπησε θεατή στην εκκίνηση του αγώνα