To xάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Υποταγής κατέκτησε ο Στέφανος Βαβίλης

Στιγμιότυπο από παλαιότερο αγώνα του Στ. Βαβίλη. Photo screenshot via fb Αθλητικός Σύλλογος “ΠαλΕυΕ”

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Υποταγής που διεξάγεται στην Πολωνία κατέκτησε ο Στέφανος Βαβίλης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην ηλικιακή κατηγορία U17 στα 69κ. και είχε μία θαυμάσια πορεία.

Στον προκριματικό γύρο αντιμετώπισε τον Ισπανό Μακέλα και επικράτησε με 11-2. Στα προημιτελικά ο Ελληνας πρωταθλητής πάλεψε με τον Μαρσάλκαν (Καζακστάν) και με μεγάλη εμφάνιση επικράτησε με 11-0.

Στον ημιτελικό ο Βαβίλης ηττήθηκε από Λιθουανό Κακαγοβίτσιους και πάλεψε για το χάλκινο μετάλλιο.

Απέναντι στον Ούγγρο Χαβας ο Βαβίλης ήταν εξαιρετικός νίκησε με 9-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

H πάλη υποταγής είναι ένας γενικός όρος που περιγράφει το σύνολο των πολεμικών τεχνών και μαχητικών αθλημάτων που επικεντρώνονται στη συγκράτηση του αντιπάλου με τα χέρια (clinch) και τη μάχη στο έδαφος, με σκοπό την υποταγή του αντιπάλου με τελειωτικές λαβές.

Mε πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Ο αποκλεισμός από την ΑΕΚ έφερε και την καρατόμηση του προπονητή Ιγκόρ Μπίστσαν