“Πάτησε” κορυφή η Λίβερπουλ με λυτρωτή Οριγκί: 1-0 τη Γουλβς στο 90+4 [video]

Photo Ο Divock Origi πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του την επίτευξη του νικητήριου γκολ απέναντι στη Γουλβς. EPA/VICKIE FLORES EDITORIAL USE ONLY μέσω ΚΥΠΕ

Λύτρωση στο 90+4 για τη Λίβερπουλ, που κατάφερε και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουλβς με 1-0 και “πάτησε” στην κορυφή της Premier League, μετά από 15 αγωνιστικές.

Χάρη σε τέρμα του πιο «cult» ποδοσφαιριστή της τα τελευταία χρόνια, Ντιβόκ Οριγκί, η Λίβερπουλ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση των “Λύκων”, οι οποίοι, κυρίως με τη συμβολή του Ζοσέ Σα, κατάφερναν να κρατήσουν το μηδέν στην εστία τους, μπλοκάροντας τα ατού των «κόκκινων».

Ο προπονητής των «κόκκινων», Γιούργκεν Κλοπ, έκανε την κίνηση “ματ”, περνώντας στο ματς τον Οριγκί και ο Βέλγος φορ ήταν αυτός που χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του και την «έσπρωξε» στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Τσέλσι από την Γουέστ Χαμ με 3-2.

Από εκεί και πέρα η Νιούκαστλ πέτυχε την πρώτη νίκη της με τον Έντι Χάου στον πάγκο της, επικρατώντας με 1-0 της Μπέρνλι, ενώ στο όγδοο (!) λεπτό των καθυστερήσεων η Μπράιτον πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1).

Πληροφορίες από ΕΡΤ

“Σφυριά” της Γουέστ Χαμ επί της πρωτοπόρου Τσέλσι: 3-2 στο ντέρμπι με νικητήριο γκολ του Μαζουακού