Εντυπωσιακός Αντετοκούνμπο και δύσκολη νίκη για το Μιλγουόκι: Στο 31-5 το ρεκόρ των Μπακς [video]

Ο «Greek Freak» τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/8 βολές), 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Photo via Twitter, @Bucks

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για τη νέα χρονιά οι Μιλγουόκι Μπακς που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 31-5. Τα «ελάφια» επικράτησαν δύσκολα εντός έδρας της Μινεσότα με 106-104 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός για ακόμη μια αναμέτρηση.

Ο «Greek Freak» τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/8 βολές), 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Κρις Μίντλετον με 13 πόντους (αλλά 5/18 σουτ) ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Μπακς, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Μπρουκ Λόπεζ και 10 ο Έρικ Μπλέντσο.

Για τους φιλοξενούμενους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Καρλ-Αντονι Τάουνς και Αντριου Ουίγκινς, ο Σαμπάζ Νέιπιερ είχε 22 πόντους και ο Γκόρτζι Τζενγκ 15.

Στο Λος Αντζελες ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε triple double (8ο φετινό) και οι Λέικερς επικράτησαν των Φοίνιξ Σανς με 117-107. Ο «βασιλιάς» είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ ενώ 26 πόντους και 11 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Αντονι Ντέιβις.

Για τους Σανς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 32 πόντους, ο Κέλι Ούμπρε 26 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον 16 πόντους.

Στη Νέα Υόρκη οι οπαδοί της ομάδας αποθέωσαν τον Καρμέλο Αντονι που επέστρεψε με τη φανέλα του Πόρτλαντ και μάλιστα έκανε φετινό ρεκόρ με 26 πόντους (11/17 σουτ), αλλά οι Νικς παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο πήραν τη νίκη με 117-93.

Ο Μίτσελ Ρόμπινσον με 22 πόντους (11/11 δίποντα) και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα της Νέας Υόρκης ενώ ο Τζούλιους Ράντλ πρόσθεσε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για το Πόρτλαντ οι Χασάν Ουάιτσαϊντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχαν από 17 πόντους.