Champions League: Ασταμάτητος ο κατήφορος της Μπαρτσελόνα – Ο Κιέζα με ιστορικό ρεκόρ «εξουδετέρωσε» την Τσέλσι

Photo Ο Φεντερίκο Κιέζα πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ στον αγώνα Γιουβέντους-Τσέλσι για τη δεύτερη αγωνιστική του Champions League, στις 29 Σεπτεμβρίου 2021. EPA/ALESSANDRO DI MARCO μέσω ΚΥΠΕ

Έγραψε ιστορία ο Κιέζα πετυχαίνοντας το γρηγορότερο γκολ που έχει επιτευχθεί ποτέ στο Champions League στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας στη Γιουβέντους τους 3 βαθμούς της νίκης στο ντέρμπι του 8ου ομίλου απέναντι στην Τσέλσι.

Η ομάδα του Αλέγκρι έπαιξε ένα συγκρατημένο παιχνίδι, δίνοντας την κατοχή στους Άγγλους, που δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν ιδιαιτέρως την ιταλική άμυνα.

Πρωταγωνιστής της Γιουβέντους ο διεθνής Ιταλός Κιέζα, ενώ πολύ καλή ευκαιρία είχε και ο Μπερναντέτσκι στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζενίτ επικράτησε εύκολα της Μάλμε με 4-0.

Συνεχίζεται ο κατήφορος της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μετατρέπεται σε αρνητικό πρωταγωνιστή τόσο στην Ισπανία όσο και στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Μπενφίκα και έμεινε με 0 βαθμούς συγκομιδή μετά από δύο αγωνιστικές.

Ο παίκτης της Μπενφίκα Νούνιεζ πανηγυρίζει το 1-0 απέναντι στην Μπαρτσελόνα. EPA/MANUEL DE ALMEIDA μέσω ΚΥΠΕ

Η Μπάγερν Μονάχου οδηγεί την κούρσα του ομίλου, η οποία πέτυχε νέο θρίαμβο στην Αλιάνζ Αρίνα αυτή τη φορά με 5-0 επί της Ντιναμό Κιέβου.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-1 στο Ολντ Τράφορντ την Βιγιαρεάλ σε… επανάληψη του περσινού τελικού του Europa League, ενώ η Αταλάντα επιβλήθηκε με 1-0 της ελβετικής Γιουνγκ Μπόις.

Στον 7ο όμιλο η Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σεβίλλη και η Σάλτσμπουργκ, που οδηγεί την κούρσα, νίκησε με 2-1 τη γαλλική Λιλ.