2-0 στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός τον Ατρόμητο

Με σκόρερς τους Εβαντζελίστα στο 8’ και Βιγιαφάνιες στο 70’ ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, στο ντεμπούτο του Σεμπάστιαν Λέτο στο «τριφύλλι».

Πολύ καλός ήταν ο Πναθηναϊκός που ξεκίνησε δυνατά στο ματς και από το 8ο λεπτό μπήκε σε θέση οδηγού καθώς από ασίστ του Βιγιαφάνιες, ο Εβαντζελίστα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα για το 1-0. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα με κεφαλιά του Ματέι από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Στιλ με διπλή προσπάθεια κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Παναθηναϊκός πίεζε ψηλά και στο 12’ έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα με τον Βλαχοδήμο που πλάσαρε αλλά ο κίπερ του Ατρόμητου απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα (16’) οι «πράσινοι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Βιγιαφάνιες που σούταρε από δύσκολη θέση άστοχα. Οι φιλοξενούμενοι στο 29’ άγγιξαν την ισοφάριση με τον Γροντή που έχασε την ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έριξε ταχύτητα και στο 61’ ο Ατρόμητος απείλησε πάλι με τον Γροντή που σούταρε έξω από τη περιοχή χωρίς να βρει στόχο. Στο 67’ η Λεωφόρος… σείστηκε από την είσοδο του Λέτο, ο οποίος συνδυάστηκε στο 70’ με τον Βιγιαφάνιες που βρήκε δίχτυα για το 2-0. Στο 75’ ο Λέτο νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Μπάρκα που έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Γροντής έδιωξε στη γραμμή την κεφαλιά του Μολέδο.

Κίτρινες: Μπεργκ, Βιγιαφάνιες – Κιβρακίδης, Μπίτολο, Ματέι, Ούμπιντες

Διαιτητής: Δ.Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Παναθηναϊκός (Α.Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Μπεργκ (84΄ Μαμούτε), Ζέκα, Μαρινάκης, Βιγιαφάνιες, Τελάντερ, Μολέδο, Πράνιτς, Βλαχοδήμος (46΄ Καλτσάς), Εβαντζελίστα (67΄ Λέτο).

Ατρόμητος (Τρ.Δέλλας): Μπάρκας, Φυτανίδης (73΄ Ουσέρο), Μπρίτο, Ματέι (80΄ Παπαδόπουλος), Ούμπιντες, Λε Ταλέκ, Κιβρακίδης, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Γροντής (83΄ Θεολόγου), Σουμπίνιο.