Euroleague: Με επική ανατροπή από το -16 και ατσαλένια άμυνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε 89 – 81 της Μπαρτσελόνα

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού Κώστας Σλούκας (Δ) και ο παίκτης της Μπαρτσελόνα Jan Vessely (2Α) διεκδικούν την μπάλα, κατά τη διάρκεια του αγώνα μπάσκετ Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα για την 31η αγωνιστική της Euroleague, στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ στο Μαρούσι, Πρασκευή 22 Μαρτίου 2024. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Με επική ανατροπή από το -16 (24-40 στο 16΄), άμυνα από «γρανίτη» στο δεύτερο ημίχρονο και τον Κώστα Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και «καλπάζει» για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου της Euroleague (δεν κάλυψε τη διαφορά των 8 πόντων από την ήττα του στη Βαρκελώνη, αλλά υπερέχει στο goal average, όπως και στην τριπλή ισοβαθμία με τη Μονακό).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 89-81 των Καταλανών στο ΟΑΚΑ, για την 31η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 20-11 έπιασαν τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση (το ίδιο ρεκόρ έχει και η Μονακό), μετρώντας ακόμη τρία βήματα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.

Μυθική εμφάνιση από τον αρχηγό των «πράσινων» Κώστα Σλούκα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Κέντρικ Ναν (22π.) μίλησε στον… επίλογο του αγώνα, «παγώνοντας» τους «μπλαουγκράνα». «Διπλός» και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ σταθερή αξία αποτέλεσε ο Ματίας Λεσόρ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από τους Ισπανούς, που δεν κατάφεραν να απεγκλωβιστούν από τον αμυντικό… βάλτο του «τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο και με 6/21 τρίποντα δεν είχαν δικαίωμα στην ανατροπή, ξεχώρισαν οι Γιαν Βέσελι (13π.) και Ουίλι Ερνανγκόμεθ (13π.), ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Τόμας Σατοράνσκι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Η νωχελική εκκίνηση του Παναθηναϊκού, έδωσε «αέρα» στην Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Καταλανούς να βασίζονται στον γρήγορο ρυθμό και στην κυριαρχία τους στις ασίστ, ελέγχοντας τον αγώνα (11-19 στο 8΄), πριν ο Ναν πάρει… μπροστά και φτάνοντας τους 9 πόντους μειώσει σε 20-23 στο 10΄.

Τα «πράσινα» λάθη και τα αμυντικά κενά, καταδίκασαν τους «πράσινους» στη δεύτερη περίοδο και από το υπέρ τους 24-23 στο 12΄ δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 0-17, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να γράφουν στο 16΄ το 24-40. Ο Σλούκας προσπάθησε να «δέσει» την άμυνα, τη στιγμή που ο Αταμάν έκανες διαδοχικές αλλαγές ψάχνοντας τη «χρυσή» πεντάδα, αλλά η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ και η Μπαρτσελόνα πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (34-46).

Από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως, η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε… υπερωρίες και με τους Σλούκα, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ στην πεντάδα ήρθε η ανατροπή. Το «τριφύλλι» πάτησε στα πόδια του και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (44-50 στο 24΄, 51-54 στο 27΄, 53-54 στο 28΄), πριν ο Γκριγκόνις με γκολ-φάουλ γράψει το 56-55 και βάλει «φωτιά» στο ΟΑΚΑ! Η Μπαρτσελόνα πάντως επέστρεψε στη θέση του οδηγού (60-61 στο 30΄), αλλά ο Παναθηναϊκός που έτρεξε επιμέρους σκορ 26-15 σε αυτό το διάστημα ήταν αποφασισμένος!

Στον… επίλογο του αγώνα, οι συνεργασίες Σλούκα-Μήτογλου χάρισαν και πάλι το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (65-64 στο 32΄, 68-66 στο 33΄), πριν ο Ναν αρχίσει τη δική του… παράσταση στην επίθεση και δώσει «αέρα» 5 πόντων στους «πράσινους» (73-68 στο 34΄). Δίχως να χάσει τη συγκέντρωση του, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (86-76 στο 39΄) και πλέον πάλευε να καλύψει και τη διαφορά των 8 πόντων από την ήττα του στον πρώτο γύρο. Ωστόσο, το φάουλ του Σλούκα στο 1,2΄΄ για τη λήξη, έστειλε τον Λαπροβίτολα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου με 2/2 ισοφάρισε την τιμή της διαφοράς στη Βαρκελώνη, γράφοντας το τελικό 89-81…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Βίλιους, Ρόσι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 18 (2), Γκραντ 9 (1), Ναν 22 (2), Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 8 (1), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 19 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ροτζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 12, Ερνανγκόμεθ 13, Λαπροβίτολα 6 (1), Αμπρίνες 12 (3), Πάρκερ 9 (1 , Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ).

Μαγική έναρξη στο ΟΑΚΑ στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου: Το τεράστιο πανό για τα 5 χρόνια από τον θάνατό του