Με τρίποντο του Λίλαρντ στην εκπνοή της παράτασης και τριπλό… Γιάννη, οι Μπακς «καθάρισαν» τους Κίνγκς με 143-142 [video]

O Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον Λίλαρντ σε αγώνα των Μπακς με τους Νετς. Photo via twitter, Bucks

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν μια τεράστια νίκη στο ματς κόντρα στην ομάδα του Σακραμέντο, χάρη σε ένα απίθανο σουτ που έβαλε στην εκπνοή της παράτασης ο “Dame Dolla”, για να διαμορφώσει το 143-142.

Σε ένα απίστευτό παιχνίδι στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι οι Μπακς κατάφεραν να επικρατήσουν των Κινγκς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει triple double και τον Ντάμιαν Λίλαρντ να σημειώνει απίθανο buzzer beater τρίποντο στην παράταση.

Σε ένα από τα πιο… δραματικά παιχνίδια της φετινής σεζόν, τα “ελάφια” ξεκίνησαν εντυπωσιακά, έχασαν το μυαλό τους, επανήλθαν, έφαγαν καλάθι 1″ πριν το τέλος των 48′, αλλά εν τέλει κέρδισαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Όλα αυτά την ίδια μέρα, στον αγώνα, κόντρα στους Κινγκς (23-16).

Οι παίκτες του Έιντριαν Γκρίφιν ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο σημείο του ματς, όμως στο φινάλε οι “βασιλιάδες” έκαναν το… comeback. Ο Ντι’Άρον Φοξ έβαλε μεγάλο σουτ σχεδόν στην εκπνοή, εκμεταλλευόμενος την τραγική άμυνα των Μπακς και έστειλε το ματς στην παράταση με το 128-128.

Έχοντας την ψυχολογία της ανατροπής αλλά και του συγκεκριμένου καλαθιού, οι Κινγκς… άγγιξαν τη νίκη, αλλά δεν ήξεραν ότι ήταν “Dame Time“.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Λίλαρντ πήρε την επαναφορά από την base line, έτρεξε όλο το γήπεδο και εκτέλεσε από τα 8.5 μέτρα. Η μπάλα μπήκε στο καλάθι, το “Fiserv Forum” σηκώθηκε στο πόδι και ο Αμερικανός απέδειξε για άλλη μια φορά το ποσό… clutch είναι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ακόμη μια εμφάνιση για… MVP, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής, με 9/13 δίποντα, 7/12 βολές. Aπό την άλλη πλευρά ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 6 λεπτά, έχοντας 4 πόντους και 1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128 (κ.α.), 143-142

Μιλγουόκι Μπακς (Έιντριαν Γκρίφιν): Τζάκσον, Αντετοκούνμπο 27, Λόπεζ 17 (3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπίσλι 23 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λίλαρντ 29 (4/10 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πόρτις 22 (7/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Κόνατον 5 (1), Γκριν 5 (1), Πέιν 15 (3/4 τρίποντα)

Σακραμέντο Κινγκς (Μάικ Μπράουν): Μάρεϊ 4 (2/9 σουτ), Μπαρνς 14 (1), Σαμπόνις 21 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χέρτερ 26 (6/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φοξ 32 (10/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μονκ 28 (5/12 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λεν 4 (5 ριμπάουντ), Λάιλς 9 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 4

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς:

• Ντένβερ Νάγκετς – Ιντιάνα Πέισερς 117-109
  • Μαϊάμι Χιτ – Σαρλότ Χόρνετς 104-87
  • Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Λος Άντζελες Κλίπερς 109-105
  • Μιλγουόκι Μπακς – Σακραμέντο Κινγκς 143-142 (παρ.)
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Φοίνιξ Σανς 116-127

Πηγή: ertsports

Προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς: Νίκησε με 3-1 σετ τον Ζιζού Μπεργκς