Προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς: Νίκησε με 3-1 σετ τον Ζιζού Μπεργκς [video]

FILE PHOTO: Stefanos Tsitsipas of Greece celebrates after winning his first round match against Zizou Bergs of Belgium on Day 2 of the 2024 Australian Open at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 15 January 2024. EPA, JOEL CARRETT / AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Ζιζού Μπεργκς στο Australian Open

και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο.

Το Νο.130 της παγκόσμιας κατάταξης, που μπήκε στο κυρίως ταμπλό… από το παράθυρο, έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά.

Μετά από μια ώρα και δύο λεπτά, ο Βέλγος πήρε το πρώτο σετ με 7-5 και άγχωσε τον 25χρονο. Παρ’ ολ’ αυτά, ο “Στεφ” έβγαλε αντίδραση και εμφάνισε στο κορτ τον πραγματικά του εαυτό στη συνέχεια. Κάπως έτσι, ισοφάρισε το ματς με 6-1 στο δεύτερο σετ. Με το ίδιο σκορ κατέκτησε και το τρίτο, μέσα σε 31 λεπτά, κάνοντας… επίδειξη δύναμης.

Με το μομέντουμ να είναι πλέον ξεκάθαρα υπέρ του, το Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης μπήκε στο τέταρτο σετ για να τελειώσει τον αγώνα και να αποφύγει τις… περιπέτειες.

Έτσι κι έγινε, μιας και τελικά “καθάρισε” τον Μπεργκς μέσα σε 38 λεπτά, πήρε το σετ με 6-3 και το ματς με 3-1.

Με αυτόν τον τρόπο γλίτωσε από ένα μεγάλο σοκ και πλέον προετοιμάζεται για τον επόμενο του αγώνα. Αυτός θα διεξαχθεί κόντρα στον νικητή του αγώνα του Αλεξάνταρ Βούκιτς με τον Τζόρνταν Τόμπσον, με την ακριβή μέρα και ώρα να μην έχει γίνει ακόμα γνωστή.

Τα σετ: 7-5, 1-6, 1-6, 3-6.

Η ΑΕΚ στο παρά πέντε έσωσε την παρτίδα με τον Παναθηναϊκό: Ο Λιβάι έκανε το 2-2 στο 5′ των καθυστερήσεων