Eκτός Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ με δεύτερη ήττα εντός έδρας από την Τόφας με 84-71 [βίντεο]

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ ΜακΝις μαρκάρεται από τον παίκτη της ομάδας της Τόφας Μπούρσα Γ. Όστιν, κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟΚ-Τόφας Μπούρσα. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ

Οι “ασπρόμαυροι” ηττήθηκαν εντός έδρας με 84-71 από την Τόφας στο Game 3 του Play-In του Basketball Champions League, με τους Τούρκους να παίρνουν την πρόκριση για τους”16″ της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το βράδυ της Τρίτης (16/1) το ευρωπαϊκό του ταξίδι, καθώς ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Τόφας στην έδρα του (84-71), με τους Τούρκους να κάνουν το 2-1 στη σειρά των Play-In του Basketball Champions League και να παίρνουν την πρόκριση για τους “16” της διοργάνωσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ομάδες έδειξαν από την αρχή του ματς ότι μπήκαν στο παρκέ για… πόλεμο και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν στο 10-10. Η Τόφας ωστόσο κατάφερε να πάρει, έστω και με μικρή διαφορά, το πάνω χέρι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και οι γηπεδούχοι παρέμεναν σε κοντινή απόσταση. Στο 15′ το σκορ ήταν 30-27 υπέρ της τούρκικης ομάδας, ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με 6 πόντους (40-34).

Η Τόφας επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο δυνατά στο παρκέ, με τον ΠΑΟΚ να μοιάζει… χαμένος. Ο Φρίντρικσον το “πάλεψε”, αλλά οι Τούρκοι άρχισαν να αποκτούν γρήγορα ρυθμό. Στο 4:58 το σκορ ήταν 52-39, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-49 για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στην τέταρτη περίοδο και μείωσε γρήγορα στους 5 πόντους (62-57). Οι φιλοξενούμενοι όμως πέτυχαν 3 συνεχόμενα τρίποντα και ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (71-57). Στα τελευταία 3 λεπτά οι “ασπρόμαυροι” άρχισαν την τελευταία τους προσπάθεια για αντεπίθεση και ο Φρίντρικσον μείωσε στους 8 (77-69), αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φέρουν τούμπα το ματς και ηττήθηκαν τελικά με σκορ 84-71, μένοντας εκτός συνέχειας του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84

ΠΑΟΚ: Μπελιάουσκας 8 (2/6 τρίποντα) , Φρίντρικσον 18 (4/10 τρίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίλμορ 5 (1/4, 4 ριμπάουντ) , ΜακΝις 3 (7 ριμπάουντ), Χάρισον 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μαργαρίτης 3, Σχίζας 8 (2/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 17 (8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ).

Τόφας: Τσενγκίζ 7 (2), Μέι 6 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ντένμον 11 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ) , Γκετσίμ 6 (1) , Ο’ Μπράιεν 15 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Σάκιτς 7 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γουάιλι 11 (17 ριμάουντ), Γουίνστον 9 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Προύιτ 12 (1).

ΠΗΓΗ: ertsports.gr

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης: «Αυλαία» με νίκη και 5η θέση για Εθνική