Champions League: Πέρασαν Ντόρτμουντ και Παρί από τον όμιλο «της φωτιάς», η Μίλαν πέταξε εκτός Ευρώπης τη Νιούκαστλ [δείτε όλα τα γκολ]

PSG’s Kylian Mbappe scores a goal that was later disallowed during the UEFA Champions League group stage soccer match between Borussia Dortmund and Paris Saint-Germain, in Dortmund, Germany, 13 December 2023. EPA, CHRISTOPHER NEUNDORF

«Έσπασαν καρδιές» στον 6ο όμιλο του Champions League με τη Ντόρτμουντ και την Παρί να προκρίνονται στην επόμενη φάση, τη Μίλαν να συνεχίζει στο Europa League και τη Νιούκαστλ να αποχαιρετά την Ευρώπη.

Αναμενόμενη η αγωνία, αφού τέσσερις ομάδες εκκίνησαν σχεδόν από την ίδια αφετηρία πριν από τις αναμετρήσεις της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής.

Έτσι, η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Αντεγέμι νωρίς στο Β΄ ημίχρονο, η Παρί ισοφάρισε με τον 17χρονο Εμερί κι έτσι το 1-1 «εξυπηρέτησε» και τις δύο ομάδες.

Στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Μίλαν ολοκλήρωσε την ανατροπή, από 1-0 σε 1-2 εναντίον της γηπεδούχου Νιούκαστλ, εξασφάλισε την ευρωπαϊκή της παρουσία και το 2024, ενώ οι «Magpies» έμειναν εκτός.

Στον 1ο όμιλο η Ατλέτικο πήρε την πρωτιά με το 2-0 επί της Λάτσιο στη Μαδρίτη. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους «Ροχιμπλάνκος» με τον Γκριζμάν και το νεαρό Βραζιλιάνο Λίνο.

Στον 8ο όμιλο η Πόρτο νίκησε 5-2 τη Σαχτάρ με εντυπωσιακή εμφάνιση στο «Ντραγκάο» και έγινε η μοναδική Πορτογαλική ομάδα που προκρίνεται στους «16».

Η Αντβέρπ βρήκε την ευκαιρία να «σπάσει το ρόδι» και να κατακτήσει τους πρώτους βαθμούς της Ιστορίας της στη διοργάνωση και μάλιστα νικώντας 3-2 την αδιάφορη Μπαρτσελόνα σε συγκλονιστικό ματς. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο 18χρονος Αρτούρ Φερμέιρεν, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο 17χρονος Ιλενικένα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League για την αγωνιστική περίοδο 2023-24 έχουν ως εξής: