Μεγάλη ανατροπή της Λίβερπουλ: Με δέκα παίκτες και έναν εκπληκτικό Νούνιες επικράτησε 2-1 της Νιουκάστλ

epa10824085 Liverpool’s manager Juergen Klopp (R) hugs his player Darwin Nunez (L) after winning the English Premier League match between Newcastle United and Liverpool FC in Newcastle, Britain, 27 August 2023. EPA, PETER POWELL, EDITORIAL USE ONLY

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25΄ και τρία λεπτά μετά έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Φαν Ντάικ, η Λίβερπουλ όχι απλά έμεινε «όρθια» στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», αλλά έφυγε με τεράστιο «διπλό» επί της Νιουκάστλ (2-1), στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της μεγάλης ανατροπής των «κόκκινων» ήταν ο Ντάρβιν Νούνιες, που πέρασε αλλαγή στο 77΄ αντί του ΜακΆλιστερ, ενώ καταλυτική ήταν και η άλλη αλλαγή που έκανε ο Γιούργκν Κλοπ στο 58΄, ρίχοντας στο ματς τον Ντιόγο Ζότα αντί του Χάκπο.

Στο 81΄ από την ασίστ του Πορτογάλου ο Ουρουγουανός στράικερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο ντέρμπι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Νούνιες «χτύπησε» για δεύτερη φορά από πάσα του Σαλάχ, «παγώνοντας» τους «ανθρακωρύχους» και διατηρώντας αήττητη την ομάδα του με δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Η Νιουκάστλ είχε προηγηθεί με τον Γκόρντον στο 25΄, αλλά δεν «κλείδωσε» το ματς με δεύτερο γκολ και στο τέλος το πλήρωσε γνωρίζοντας μια ήττα που κανείς δεν ξέρει πως θα επιδράσει στη ψυχολογία των παικτών της στη συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League:

Τσέλσι-Λούτον 3-0