Επαγγελματική νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι: 1-0 τη Γουλβς στο «Έτιχαντ» με πέναλτι [video]

File photo Ο Ραχίμ Στέρλινγκ εκτελεί το νικητήριο πέναλτι. EPA/MAGI HAROUN EDITORIAL USE ONLY μέσω ΚΥΠΕ

Ένα πέναλτι ήταν αρκετό στη Μάντσεστερ Σίτι για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Γουλβς και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 66′, ο οποίος έφθασε τα 100 τέρματα στη διοργάνωση, η Σίτι έκαμψε την αντίσταση της Γουλβς, νικώντας με 1-0 και έφθασε στους 38 βαθμούς.

Επαγγελματική νίκη για το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα, που είχε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο μέρος, στο οποίο οι «λύκοι» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, του Ραούλ Χιμένες.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ με το σημερινό του γκολ έγινε ο 32ος παίκτης που φθάνει τα 100 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή οι «πολίτες» παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο +4 από τη Λίβερπουλ (υποδέχεται στις 17:00 την Άστον Βίλα στο «Άνφιλντ») και στο +5 από την Τσέλσι (υποδέχεται στις 17:00 τη Λιντς στο «Στάμφορντ Μπριτζ»).