Στους «16» του Κόπα Άφρικα τα φαβορί του 3ου ομίλου Αλγερία και Σενεγάλη

Άνετα η Αλγερία στους «16» του Κόπα Άφρικα. EPA, GAVIN BARKER

Τα δύο φαβορί του 3ου ομίλου του Κόπα Άφρικα, Αλγερία και Σενεγάλη, πήραν το «εισιτήριο» για την φάση των «16», ενώ η Κένυα θα περιμένει την ολοκλήρωση των αγώνων όλων των γκρουπ για να μάθει εάν θα συνεχίσει ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Η Αλγερία, που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση από την 2η αγωνιστική, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τανζανία, την οποία νίκησε με 3-0. Η «σεμνή τελετή» στο Κάιρο είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο το συγκρότημα του Μπελμαντί πέτυχε και τα τρία γκολ με τους Σλιμανί και Ουνάς (2).

Οι Αλγερινοί έκαναν πολύ άνετα το 3Χ3 και πήραν την πρωτιά του γκρουπ, ενώ δεύτερη κατετάγη η Σενεγάλη, η οποία με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε της Κένυας στην πρωτεύουσα της Αιγύπτου.

Το χαμένο πέναλτι του Μανέ στο 39΄ δεν εμπόδισε το συγκρότημα του Σισέ να πετύχει τρία τέρματα στην επανάληψη, στο 63΄ με το Σαρ, για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τον Μανέ (71΄ και 78΄ με πέναλτι) που «πήρε το αίμα του πίσω».