«Βασιλιάδες» του πρωταθλήματος οι Μπακς: Μικρή η συμμετοχή του Αντεντοκούνμπο (video)

Tην διαδικασία της παράτασης χρειάστηκαν οι Μπακς για να πανηγυρίσουν στο Σακραμέντο απέναντι στους Κινγκς με 141-140 και να αναδειχθούν σε… «βασιλιάδες του πρωταθλήματος».

Ήταν η έκτη νίκη στη σειρά απέναντι στην ομάδα του Σακραμέντο , φτάνοντας στο καλύτερο ρεκόρ με 47-14 και παρουσιάζοντας το πιο μεγάλο σερί (9 νίκες) σε 34 χρόνια.

• Εμφανώς επηρεασμένος από τις ενοχλήσεις στο δεξί του γόνατο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο , στα 24 λεπτά συμμετοχής του, περιορίστηκε σε 17 πόντους, 2 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η Ομαδα του Μιλγουόκι είχε δημιουργήσει διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Golden 1 Center, αλλά οι «βασιλιάδες» κατάφεραν να φτάσουν μέχρι την παράταση. Μάλιστα ήταν ο Ερικ Μπλέντσο, που με μία προσωπική φάση, σκόραρε στα 11,4” και ισοφάρισε το σκορ 126-126 κα στην επόμενη φάση , με υποδειγματική άμυνα στον Φοξ, τον ανάγκασε σε λάθος, με συνέπεια να μην αλλάξει το σκορ.

Στα έξτρα πέντε λεπτά, οι Μπακς απέκτησαν προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασαν.

• Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Έρικ Μπλέντσο, που έφτασε σε triple double, το πρώτο του στη σεζόν, με 26 πόντους, 13 ασίστ, 12 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ των Κινγκς, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Κουφός, ήταν ο Χιλντ με 32 πόντους.