Μαγικός Giannis Αντετοκούνμπο: Έφτασε στο 5ο triple double με τους Πέισερς (videos)

Iστορία γράφουν οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Μαγικός ο Έλληνας σούπερ σταρ, στο τελευταίο του παιχνίδι πριν από το All Star Game της Σαρλότ, έφτασε στο 5ο triple double μέσα στη σεζόν, οδηγώντας την ομάδα του Μιλγουόκι σε νίκη με 106-97 επί των Πέισερς μέσα την Ιντιάνα.

Ήταν η 14η νίκη των Μπακς στα 16 τελευταία τους παιχνίδια, 7η συνεχόμενη εκτός έδρας (20 συνολικά έναντι 21 όλης της περσινής σεζόν), επίδοση που αποτελεί ρεκόρ τα τελευταία 32 χρόνια, αλλά ήταν επίσης και η πρώτη επιτυχία μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο «Bankers Life Fieldhouse».

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 33 πόντους, μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 38 λεπτά συμμετοχής. Κορυφαίος των Πέισερς ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους .

Δύσκολη νίκη με 120-118 πανηγύρισαν οι Νάγκετς επί των Κινγκς στο Νένβερ. Ο Κώστα Κουφός αγωνίστηκε για επτά λεπτά και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 42 πόντους,έφτασε τον Ουίλτ Τσάμπερλεϊν,συμπληρώνοντας 31 ματς στη σειρά με 30 ή περισσότερους πόντους, αλλά οι Ρόκετς γνώρισαν την ήττα με 121-111 από τους Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα.

Τρεις παρατάσεις χρειάστηκαν οι Νετς για να κερδίσουν με 148-139 τους Καβαλίερς μέσα στο Κλίβελαντ, σε ένα παιχνιδι που είχε διάρκεια 63 λεπτά , έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντι Άντζελο Ράσελ, που πέτυχε τους 14 από τους 36 συνολικά πόντους του, στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο.

Μέμφις 23-36

Αποχώρησε ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο με ΠΑΟ: Έμεινε στην μέση το ντέρμπι των “αιωνίων”

14/02/2019 08:40