H ΑΕΛ Κύπρου ηττήθηκε 2-1 από την Αούστρια Βιέννης και αποκλείστηκε από το Europa League

H Αούστρια Βιέννης απέκλεισε το βράδι της Τετάρτης με 2-1 την ΑΕΛ από τη συνέχεια του Europa League. O απολογισμός του σημερινού επαναληπτικού αγώνα στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» άφησε εκτός της συνέχειας του Europa League την ΑΕΛ, αν και το 0-0 του πρώτου αγώνα είχε δημιουργήσει πολύ καλές προοπτικές για πρόκριση.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ η παρουσία της ΑΕΛ και στους δύο αγώνες άξιζε για καλύτερο συνολικό απολογισμό. Σήμερα στον επαναληπτικό δημιουργήθηκαν δύσκολες συνθήκες πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, όμως, κατέβαλε την προσπάθεια της για το καλύτερο.

Η ΑΕΛ υποχρεώθηκε να συνεχίσει και με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Αϊρόσα στο 27ο λεπτό, όταν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ των Αυστριακών που αξιοποίησε (1-0) ο Holzhauser.

Ούτε, όμως, τα σε βάρος της δεδομένα στάθηκαν εμπόδιο στην προσπάθεια για την ανατροπή.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ισοφάρισαν στο 60ο λεπτό με τον Aldair και κυνήγησαν το γκολ της πρόκρισης μέχρι και το τελευταίο λεπτό και πριν διαμορφωθεί το 2-1 για την Αούστρια στο 90+1 με τον Felipe Pires.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν το έκτο για την ΑΕΛ στη φετινή διοργάνωση με τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Σημειώνεται ότι η ΑΕΛ πέτυχε 14 τέρματα και δέχτηκε 2.

ΚΥΠΕ – ΚΥΠΡΟΣ/Λευκωσία 02/08/2017 21:32