Τελικός Champions League στο Κάρντιφ: Γιουβέντους-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 στο 90′

ΝΕΑ ΕΞΕΛΙΞΗ: Η Ρεάλ κέρδισε με 4-1 την Γιουβέντους στον τελικό του Champions League. Στο 90′ με γκόλ του Ασένσιο η Ρεάλ στέφθηκε πρωαθλήτρια. Ο Μαρσέλο που πέρασε όποιον ήθελε από τα αριστερά γύρισε κι ο Ασένσιο πέτυχε το 4-1!

Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ στο 20ο λεπτό για να ισοφαρίσει στο 27′ ο Μάντζουκιτς με ένα τρομερό γυριστό σουτ – Μέσα σε τρία λεπτά όμως η Ρεάλ πέτυχε δύο γκολ (Κασεμίρο 61′, Ρονάλντο 64′) και η Ρεάλ αγκαλιάζει την κούπα.

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ: Συναρπαστικός τελικός στο Κάρντιφ, όπου η Γιουβέντους και η Ρεάλ βρίσκονται στο ισόπαλο 1-1. Προηγήθηκαν οι Μαδριλένοι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 20΄, ισοφάρισε με καταπληκτικό γκολ ο Μάντζουκιτς στο 27΄

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Ντάνι Αλβες, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαϊν

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ισκο, Μπενζέμα, Ρονάλντο