Ο Άγιαξ κυριολεκτικά έκανε «περίπατο» με την Βίλεμ, επικρατώντας με συνοπτικές διαδικασίες 5-0

File Photo: Σε πρώτο πλάνο ο ποδοσφαιριστής του Άγιαξ Dusan Tadic. EPA, OLAF KRAAK

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Άγιαξ στο ματς με την Βίλεμ, με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Eredivisie. Η ομάδα του Τεν Χαγκ τελείωσε τον αγώνα με… συνοπτικές διαδικαδίες και με το τελικό 5-0 ξέφυγε με +4 από την Φέγενορντ που παίζει την Κυριακή με την Φορτούνα κι έχει την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι στο -1.

Η «σεμνή τελετή» στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» είχε τελειώσει από το 23ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 3-0 χάρις σε δύο γκολ του Άντονι κι ένα του Μαρτίνες. Στο δεύτερο σκόραραν και οι Κλάασεν, Ντανίλο..

Στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων βρέθηκε ο Νίκος Μιχελής, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Αργύρης Καμπετσής έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.