Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στη Μούρθια για το BCL: Tρίτη ήττα σε τρεις αγώνες και σχεδόν απίθανη η πρόκριση [βίντεο]

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Μούρθια στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Την τρίτη σερί ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των “16” του Basketball Champions League γνώρισεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων η ΑΕΚ.

Η “Ένωση” ηττήθηκε 84-79 από την Μούρθια, με τους Ισπανούς να συνεχίζουν αήττητοι (3-0) στον 12ο όμιλο.

O αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ εύστοχες.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 11-5, αλλά η Μούρθια απάντησε για να μειώσει στους 2, 13-11 με τρίποντο του Σαντ Ρος.

Η “Ένωση” είχε τα ηνία αλλά οι Ισπανοί με μεγάλα σουτ των Κούρουκς, Σλέβα και Κοπέν προηγήθηκε με 2, 27-25 με το τέλος της περιόδου.

H AEK με τρεις βολές του Χόλινς, δύο του Νετζήπογλου κι ένα κάρφωμα του Μόργκαν, πήρε τα ηνία, κάνοντας το 34-30. Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα επιμέρους 8-2 για το 38-36 στο 18′.

Παρά την πίεση της ομάδας του Ηλία Ζούρου, η Μούρθια ήταν αυτή που κατάφερε να κλείσει προηγούμενη το ημίχρονο, 42-39, με τον Τοντόροβιτς να έχει 10 πόντους. Για την ΑΕΚ, 7 είχε ο Όμηρος Νετζήπογλου.

Με ένα 9-0 η ΑΕΚ κατέφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 48-42.

Η Μούρθια δεν είπε την τελευταία της λέξη και με τον Ένις να βάζει τρία τρίποντα. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στο 30′ οι Ισπανοί είχαν τα ηνία, για το 62-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, ο Τοντόροβιτς με μεγάλα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην Μούρθια, η οποία το κράτησε μέχρι το τέλος και έφτασε σε μία σπουδαία και σημαντική νίκη με 84-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Χολ (1), Νάιτ 9, Κουζέλογλου 12, ΜακΡέι 20, Ραντλ 12 (1), Χατζηδάκης, Χόλινς 5, Καράμπελας, Μόργκαν, Μόργκαν 6, Νετζήπογλου 9 (1), Τίλμαν.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Ένις 11 (3), Ρόντιονς Κούρουτς 6, Άρτουρς Κούρουτς 5 (1), Σαντ-Ρος 11 (1), Σλέβα 10 (2), Κοπέιν 7 (1), Ντιανιέ 6, Φαλκ, Γέλινεκ 3, Ράντοβιτς 4, Τοντόροβιτς 21 (2).

ΠΗΓΗ: ertsports.gr