Ο Μπαπέ ταπείνωσε τον Κελαϊφί, γύρισε, κέρδισε πέναλτι, έβαλε γκολ: Αλλά η Παρί δεν κέρδισε ούτε έτσι, 1-1 με την Τουλούζ [highlights]

epa10808347 Paris Saint Germain’s Kylian Mbappe scores a penalty goal during the French Ligue 1 soccer match between Toulouse FC and PSG at the TFC Stadium, in Toulouse, France, 19 August 2023. EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Η κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Παρί Σεν Ζερμέν στην αρχή της χρονιάς ανάγκασε τον Κελαϊφί να «καταπιεί» τις απειλές του και με την προτροπή του Λούις Ενρίκε να επαναφέρει την Κιλιάν Μπαπέ στην αγωνιστική δράση.

Όμως ούτε η δική του επιστροφή στην ενδεκάδα της Παρί Σεν Ζερμέν (ήταν εκτός αποστολής την 1η αγωνιστική) παρότι συνδυάστηκε με γκολ, δεν αρκούσε για να φέρει και το πρώτο «τρίποντο» για τους πρωταθλητές της Ligue 1.

Μετά το εντός έδρας 0-0 της πρεμιέρας με τη Λοριάν, η Παρί αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ, 1-1, στην έδρα της Τουλούζ, η οποία «έσωσε την παρτίζα» τρία λεπτά πριν από το 90΄ με το πέναλτι του Αμπουκχάλ.

Ο Μπαπέ, μετά τα γνωστά προβλήματα που αντιμετωπίζει στην ομάδα, σχετικά με το μέλλον του σ΄ αυτή, πέρασε αλλαγή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κατάφερε με πέναλτι να βάλει μπροστά τους «πρωτευουσιάνους». Το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό για το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε, καθώς στο 87΄ οι γηπεσδούχοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο.

Παρίσι, Γαλλία

Η… ηγεσία Μπέλιγχαμ έχει ξεκινήσει για τα καλά στη Ρεάλ: Ο μέσος των 100 εκατ. που σκοράρει σαν φορ – Χαλαρά 2 γκολ επί της Αλμερία και μια ασίστ