Europa Conference League: Η Γουέστ Χαμ πήρε πανηγυρικά την πρόκριση, το υπέροχο «παραμύθι» της Βασιλείας συνεχίζεται [videos]

West Ham United captain Declan Rice (R) celebrates after scoring the 3-1 lead during the UEFA Europa Conference League quarter final, 2nd leg match between West Ham United and KAA Gent in London, Britain, 20 April 2023. EPA, ANDY RAIN

Η Βασιλεία ξανάκανε το… θαύμα της, παίρνοντας την πρόκριση στους «4» του Europa Conference League μετά τη νίκη της επί της Νις στην «Allianz Riviera» με 2-1 στην παράταση.

Την ελβετική ομάδα περιμένει πλέον στα ημιτελικά η Φιορεντίνα για μία θέση στον τελικό της 7ης Ιουνίου στην Πράγα.

Η Νις μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης (μετά το 2-2 στην Ελβετία) με τον Λαμπόρντ στο 9′.

Η Βασιλεία ομως είχε υπομονή στο παιχνίδι της, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Ογκουστίν και να στείλει τον αγώνα στην παράταση, όπου «καθάρισε» την πρόκριση με μία εξαιρετική κεφαλιά ο Άνταμς στο 98ο λεπτό.

Η Γουέστ Χαμ έγινε η τρίτη χρονικά ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Europa Conference League, καθώς συνέτριψε τη Γάνδη με 4-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και με συνολικό σκορ 5-2 πήρε το «εισιτήριο» για τους «4», όπου θα αντιμετωπίσει την Αλκμάαρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου στις 11 και 18 Μαΐου.

Οι Βέλγοι έβαλαν… δύσκολα στα «σφυριά» στο πρώτο ημίωρο του αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα στο 26′ με το γκολ του άλλοτε φορ του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού, Ούγκο Κάιπερς.

Η αντίδραση της Γουέστ Χαμ ήταν άμεση και ισοφάρισε στο 37′ με τον Αντόνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα ήταν καταιγιστική και με τρία γκολ σε 9 λεπτά (55′ πέναλτι Πακετά, 58′ Ράις, 63′ Αντόνιο) έφτασε σε μία άνετη πρόκριση στα ημιτελικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League:

• Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3

(78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι – 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)

Α’ αγ. 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

• Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.)

(5΄ πέν., 14΄ Παυλίδης)

Α’ αγ. 0-2: Προκρίθηκε η Αλκμάαρ με συνολικό σκορ 6-3 (μαζί με τα πέναλτι)

• Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-1

(37΄, 63΄ Αντόνιο, 55΄ πέν. Πακετά, 58΄ Ράις – 26΄ Κάιπερς)

Α’ αγ. 1-1: Προκρίθηκε η Γουέστ Χαμ με συνολικό σκορ 5-2

• Νις (Γαλλία)-Βασιλεία (Ελβετία) 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.)

(9΄ Λαμπόρντ – 86΄ Ογκουστίν, 98΄ Άνταμς)

Α’ αγ. 2-2: Προκρίθηκε η Βασιλεία με συνολικό σκορ 4-3

Ημιτελικοί (11 & 18 Μαΐου)

Φιορεντίνα-Βασιλεία

Γουέστ Χαμ-Αλκμααρ

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 7 Ιουνίου, στην «Eden Arena» της Πράγας.

Mε πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Νιόν, Ελβετία

Europa League: Στην παράταση πήρε τη μεγάλη πρόκριση η Ρόμα, η Σεβίλη διέσυρε 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ