Νέα εξέλιξη στο θρίλερ του τελικού: Η Αργεντινή πήρε νέο προβάδισμα αλλά και η Γαλλία ισοφάρισε 3-3 *Και τώρα στα Πέναλτι [video]

epa10372544 Kylian Mbappe of France reacts after scoringduring the FIFA World Cup 2022 Final between Argentina and France at Lusail stadium, Lusail, Qatar, 18 December 2022. EPA/Tolga Bozoglu

Στο 108′ της παράτασης ο Μέσι από κοντά έδωσε νέο προβάδισμα στην Αργεντινή κάνοντας το 3-2 αλλά η Γαλλία ισοφάρισε 3-3 με πέναλτι στο 117′.

Νωρίτερα: H Αργεντινή που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, είδε την Γαλλία να αντιδρά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και πάλι έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 80′.

Στο 60′ πραγματοποιήθηκε νέα ωραία προσπάθεια από την Αργεντινή με τον Ραμπιό την τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ πριν κάνει το σουτ ο Μέσι.

Στο 68′ καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια για τη Γαλλία με κεφαλιά του Μουανί.

Στο 71′ ωραία ενέργεια και σουτ του Μπαπέ, η μπάλα πάνω από την εστία.

Στο 72′ ο Φερνάντες σούταρε αλλά ο Γιορίς αντέδρασε.

Στο 80′ ΓΚΟΛ 2-1 με τον Μπαπέ να εκτέλει και να μειώνει την διαφορά.

Στο 82′ ο Μπαπέ ξανά με σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.

Στο 90′ χωρίς κάποιο ιδιαίτερη φάση. Αναμένονται οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Στο 97′ Η Γαλλία έχει μπει πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είναι υπέρ της.

Στο 104′ Ο Ακούνια επιχείρησε διαγώνιο σουτ δίχως τύχη.

Στο 105′ Ο Μέσι έδωσε στον Λαουτάρο, αυτός σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Νέο σουτ και κόρνερ.

Στο 105+1 Νέα χαμένη από τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Στο 105+2 Τέλος ημιχρόνου παράτασης.

Στο 106′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης.

Στο 107′ Σουτ του Μέσι, απέκρουσε ο Γιορίς.

Στο 108′ ΓΚΟΛ 3-2! Ο Μέσι από κοντά έδωσε νέο προβάδισμα στην Αργεντινή.

Στο 116′ Πέναλτι για τη Γαλλία σε χέρι του Μοντιέλ.

Στο 117′ ΓΚΟΛ 3-3! Ο Μπαπέ σκοράρει ξανά από τα 11 βήματα και πετυχαίνει χατ τρικ.