Στα πέναλτι η Αργεντινή απέκλεισε την Ολλανδία και πήγε ημιτελικό [videos, όλα τα γκολ]

FILE PHOTO: Frenkie de Jong of the Netherlands (R) in action against Lionel Messi of Argentina (C) as Nathan Ake of the Netherlands observes during the FIFA World Cup 2022 quarter final soccer match between the Netherlands and Argentina at Lusail Stadium in Lusail, Qatar, 09 December 2022. EPA, Abir Sultan

Σε ματς θρίλερ εξελίχθηκε τελικά ο δεύτερος αγώνας των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ μεταξύ της Ολλανδίας και της Αργεντινής, που κρίθηκε τελικά στα πέναλτι με νικήτρια την ομάδα της    που προκρίθηκε για τον ημιτελικό.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 και όλα έδειχναν ότι θα πήγαινε εύκολα να συναντήσει στον ημιτελικό την Κροατία που πέταξε εκτός το απόλυτο φαβορί την Βραζιλία, στη διαδικασία των πέναλτι.

Όμως η Ολλανδία είχε διαφορετική άποψη και παίζοντας ένα πλήρως επιθετικό ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο με σύστημα 3-2-5 αρχικά μείωσε στο 83 με τον Βεγκχορστ και ισοφάρισε στο 12 λεπτών των καθυστερήσεων μετά από μια αριστουργιματική κομπίνα σε χτύπημα φάουλ έξω από την περιοχή.

Ακολούθησε η παράταση στην οποία οι δύο ομάδες άρχισαν διστακτικά αλλά στο δεύτερο ημίχρονό της η Αργεντινή έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να βάλει το νικητήριο γκολ.

Ολλανδία – Αργεντινή 0-1

Αποκλείστηκε η Βραζιλία από το Μουντιάλ: Εχασε στα πέναλτι από την Κροατία [videos]