Απογοήτευσε ο Ολυμπιακός: Ηττήθηκε με “κάτω τα χέρια” από τη Μακάμπι με 84-69

Photo Στιγμιότυπο από τον αγώνα Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός. Screenshot via Twitter Maccabi Tel Aviv BC @MaccabitlvBC

Λάθη και αστοχία από τα 6.75 δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στο Τελ Αβίβ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παραδίδεται με το τελικό 84-69 απέναντι στη Μακάμπι, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο όμως η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να δείξει ότι μπορεί να απειλήσει και να ανατρέψει της εις βάρος του κατάσταση

Με την αποψινή ήττα οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 12-7, με το οποίο ισοβαθμούν πλέον με Ούνικς Καζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-11.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69

Πανίσχυρη η Ρεάλ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ επέστρεψε και επίσημα στους Μαδριλένους