Βαριά ήττα για την Εθνική Κύπρου με 6–0 από την Ρωσία, στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022

File Photo: Στιγμιότυπο από προπόνηση Φωτογραφία ΚΥΠΕ

Την 6η ήττα, με το ευρύ σκορ 6 – 0, στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022 γνώρισε η Εθνική Κύπρου Ανδρών στο ποδόσφαιρο από την πρωτοπόρο του 8ου ομίλου της διοργάνωσης, Ρωσία.

Ο αγώνας έγινε στην Αγία Πετρούπολη και στο επιβλητικό Στάδιο “Gazprom Arena”, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τον 8ο όμιλο της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μόλις 1 – 0 υπέρ της Ρωσίας η οποία αιφνιδίασε την Εθνική Κύπρου με γκολ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Κύπρος έμεινε στην 6η και τελευταία θέση του ομίλου με 5 βαθμούς (1 νίκη, 2 ισοπαλίες, 6 ήττες), μαζί με την Μάλτα, η οποία έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Η Ρωσία βρίσκεται στην 1η θέση με 22 βαθμούς.