Basketball Champions League: «Χαμογέλασε» στην παράταση το Λαύριο [video-photos]

Photo Ο παίκτης του Λαυρίου Δημήτρης Κακλαμανάκης διεκδικεί την μπάλα κατά τη διάρκεια του αγώνα μπάσκετ Λαύριο – Νίζνι Νόβγκοροντ για το Basketball Champions League (3ος όμιλος, 3η αγωνιστική), στο ΣΕΦ στον Πειραιά, την Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2021. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ μέσω ΚΥΠΕ

Στην παράταση χρειάστηκε να φτάσει το Λαύριο για να πετύχει τη δεύτερή του νίκη στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 95-86 της Νίζνι Νόβγκοροντ (80-80 στην κανονική διάρκεια), για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας την ουραγό στην τρίτη ήττα της.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ μέσω ΚΥΠΕ

Σε μία προβληματική επιθετικά βραδιά, το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό για 40 λεπτά, εξαργυρώνοντας τη σπουδαία εμφάνιση του Τάισον Κάρτερ (35π. με 8/12δ., 5/8τρ., 4/6β.) και τη 1/2 βολές του Γερομιχαλού στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την οποία γράφτηκε το 80-80 και η ελληνική ομάδα απέκτησε ακόμη μία ευκαιρία για τη νίκη στην παράταση. Μία ευκαιρία που παραλίγο να… κλωτσήσει με τα λάθη της στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, όταν βρέθηκε στο -1 (79-80), μετά από τρίποντο του Στρέμπκοφ (21π.).

Ωστόσο, στο επιπλέον πεντάλεπτο το Λαύριο δεν είχε διάθεση για νέο… θρίλερ και ενεργοποιώντας την άμυνα του έτρεξε αρχικά ένα γρήγορο σερί 8-0 για το 88-80, ενώ με επιμέρους σκορ 15-6 έκοψε με άνεση το νήμα του τερματισμού.