Πάλεψε αλλά λύγισε: Άδοξο τέλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά που αποκλείστηκε από το Us Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς της Ελλάδας χτυπάει μια επιστροφή Borna Coric της Κροατίας κατά τη διάρκεια του αγώνα τους την πέμπτη ημέρα των ΗΠΑ Open Tennis Championship, το USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, Νέα Υόρκη, ΗΠΑ, 04 Σεπτεμβρίου 2020. Λόγω της πανδημίας του coronavirus, η Το US Open παίζεται χωρίς θαυμαστές και διαρκεί από τις 31 Αυγούστου έως τις 13 Σεπτεμβρίου. EPA / JASON SZENES

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Μπόρνα Τσόριτς στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν κι αποκλείστηκε.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έχασε μοναδική ευκαιρία να περάσει στον επόμενο γύρο, καθώς απώλεσε 6 match points στο 4ο σετ της αναμέτρησης, όταν και προηγήθηκε με 5-1 και τελικά ηττήθηκε στα 5 σετ από τον Κροάτη με 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4).
Η παρουσία του Ελληνα πρωταθλητή ολοκληρώθηκε άδοξα σε έναν αγώνα που κράτησε 4 ώρες και 36 συγκλονιστικά λεπτά.