Έκτη διαδοχική νίκη η ΑΕΚ: Η Ένωση επικράτησε με 92-79 του μαχητικότατου Άρη στο ΟΑΚΑ

Από το παιχνίδι ΑΕΚ-Άρης. Φωτογραφία ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Η επίθεση έκανε τη διαφορά στην έκτη διαδοχική και έβδομη στο σύνολο νίκη της ΑΕΚ στην Α1 Ανδρών, με την οποία «αναρριχήθηκε» -προσωρινά- στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Η Ένωση επικράτησε με 92-79 του μαχητικότατου Άρη στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Στο ντεμπούτο του Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο των φιλοξενούμενων, οι Θεσσαλονικείς συμπλήρωσαν τις εννέα ήττες, οι οποίες τους κρατούν στο βυθό της κατάταξης.

Σε ένα δυνατό ντέρμπι, στο οποίο ο Άρης έβρισκε τις λύσεις για να επιστρέφει στη διεκδίκηση του «διπλού», η ΑΕΚ εξαργύρωσε την ενεργοποίηση της άμυνάς της στην τρίτη περίοδο, η οποία σε συνδυασμό με τη διάρκεια στην παραγωγικότητα τη βοήθησε να τρέξει επιμέρους σκορ 26-16 και να ξεφύγει με +12 (66-54 στο 30΄).

Οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν ένα ακόμη come back στην τέταρτη περίοδο, αλλά η ευστοχία της ΑΕΚ από τα 6.75, με τον Γκίκα να διακρίνεται μετρώντας 3 τρίποντα, οδήγησε την Ένωση στη νίκη με 92-79. Άξιοι συμπαραστάτες του Έλληνα γκαρντ στον άτυπο διαγωνισμό τριπόντων στον… επίλογο του αγώνα οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Κιθ Λάνγκφορντ.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Κιθ Λάνγκφορντ (19π.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (19π., 12ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Νίκος Γκίκας (15π., 4/8τρ.), Λίνος Χρυσικόπουλος (15π., 3/4τρ.). Από τον Άρη, ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς αποτέλεσε μόνιμο πρόβλημα στη ρακέτα της ΑΕΚ, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας-Πουρσανίδης Κ.-Παγώνης

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 19 (2), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 15 (3), Γκίκας 15 (4), Σαντ-Ρος 19, Ρέι 5 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 6 (2), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Σλότερ 5.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Μποχωρίδης 5 (1), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 14 (2), Ντραγκίσεβιτς 21, Μόρις 6 (1), Φιτζπάτρικ, Μπράουν 17 (4), Γκετσεβίτσιους 14 (3), Σλαφτσάκης.