Έχασαν την ευκαιρία οι «ερυθρόλευκες» και ηττήθηκαν από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 75-78

File Photo: Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν 75-78 από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών. Φωτογραφία olymbiakos. bc

Ο στόχος της νίκης και της κάλυψης της διαφοράς από την ήττα επί ισπανικού εδάφους (σ.σ. -11, 77-66) δεν επετεύχθη για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν 75-78 από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών, με τις «νυχτερίδες» να διευρύνουν το αήττητο τους στον 7ο όμιλο και να μετρούν 2/2 νίκες επί του Ολυμπιακού, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη υπέστη τη δεύτερη ήττα της και απώλεσε την ευκαιρία να εξασφαλίσει μία καλύτερη θέση, ενόψει της επόμενης φάσης.

Η αμυντική κατάρρευση του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 10-26 και βρέθηκε στο 30΄ στο -13 (49-62), καταδίκασε σε ήττα τις «ερυθρόλευκες», παρά την αντίδραση που έβγαλαν στον… επίλογο του αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη απάντησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-16, αλλά είδε την Τζέσικα Τόμας να αστοχεί σε λέι απ στα 18΄΄ για τη λήξη και με το σκορ στο 73-75, ενώ στη συνέχεια η ίδια υπέπεσε σε βήματα… Το θετικό πάντως για την ελληνική ομάδα είναι το γεγονός ότι «αγκάλιασε» τη δεύτερη θέση και την πρόκρισή στα πλέι οφ της διοργάνωσης, καθώς για να τη χάσει θα πρέπει να κερδίσει αύριο η Τσεγκλέντ τη Ναμούρ και στην 5η αγωνιστική ο Ολυμπιακός να ηττηθεί με +40 από την ουγγρική ομάδα.

Πρώτη σκόρερ των νταμπλούχων Ελλάδας η Μπασάρα Γκρέιβς με 15 πόντους, ενώ από τη Βαλένθια ξεχώρισε η Μέρια Τιρέρα με 21.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάριτσιτς, Πάρλακ, Κρούγκλοβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 14 (1), Γκρέιβς 15, Γιουρτσένκοβα 9, Παυλοπούλου 2, Τόμας 14 (3), Κοσμά 2, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 6 (1), Σταμάτη 7 (1), Σταμολάμπρου 3 (1)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λόπεζ): Ντίαθ, Κάσας 16 (3), Γκόμεθ 14 (1), Τολόσα 12 (1), Ραϊζινγκέροβα 4, Μπράουν 9, Ντε Χουάν, Ραμάν 2, Ερέρα, Τιρέρα 21.