Σαν «σίφουνας» η Σάκκαρη στο Γουίμπλεντον: Με άνεση στον Γ’ γύρο του τουρνουά

H Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε με άνεση στον Γ’ γύρο του Γουίμπλεντον.EPA, ANDY RAIN

Εξαιρετική η Μαρία Σάκκαρη, δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλό της και προκρίθηκε με άνεση στον Γ’ γύρο του Γουίμπλεντον.

Η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, νο 32 της παγκόσμιας κατάταξης, αντιμετώπισε στον Β’ γύρο την 20χρονη Τσέχα Μάριε Μπούζκοβα, νο 115, η οποία πρόβαλε αντίσταση μόνο έως το μέσον του πρώτου σετ.

• Εκεί το σκορ ήταν 4-4, όταν η Σάκκαρη ανέβασε της «στροφές» της και άρχισε να κατατροπώνει την αντίπαλό της.
  • Πήρε το σετ με 6-4 και συνεχίζοντας με εντυπωσιακό ρυθμό πήρε και το δεύτερο με 6-1 και μαζί τη νίκη-πρόκριση μέσα σε 1 ώρα και και 7 λεπτά!

Επόμενος αντίπαλος θα είναι η νικήτρια της αναμέτρησης μεταξύ της 24χρονης Ουκρανής Ελίνα Σβιτόλινα, νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, και της 24χρονης Ρωσίδας Μαργκαρίτα Γκασπαριάν, νο 62.

Θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα η Σάκκαρη νίκησε με 7-6(4), 6-3 την 24χρονη Αμερικανίδα Μπερνάρντα Πέρα, νο 90 στον κόσμο. Η καλύτερη μέχρι σήμερα παρουσία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στο Γουίμπλεντον ήταν το 2017, όταν έφτασε έως τον Γ’ γύρο.

Ο Παγδατής πέρασε στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον: Νίκησε τον Σουρ με 3-0 σετ