Με ηγέτη τον Σαλάχ η Αίγυπτος πέρασε στην επόμενη φάση Κόπα Άφρικα

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ. EPA, KHALED ELFIQI

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είναι ο ηγέτης της εθνικής ομάδας της Αιγύπτου και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία.

Όπως αργά εχθές το βράδυ, όταν στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ουγκάντα, άνοιξε το σκορ βάζοντας τις βάσεις για πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Αφρικα, που φιλοξενεί η πατρίδα του.

Το δεύτερο γκολ που διαμόρφωσε και το τελικό 2-0, σημείωσε ο Αχμέντ Ελμοχαμαντί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με την νίκη αυτή, η Αίγυπτος ολοκλήρωσε χωρίς βαθμολογική απώλεια τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης, ενώ στην άλλη αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του ομίλου, το Κονγκό συνέτριψε με 4-0 την Ζιμπάμπουε κι ελπίζει σε πρόκριση ως καλύτερη τρίτη, καθώς στην 2η θέση κατετάγη η Ουγκάντα.

Με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ

Αν και καλύτερη η Ουρουγουάη αποκλείστηκε στα πέναλτι από το Κόπα Αμέρικα από τη μέτρια Χιλή