Με ρυθμούς προπόνησης ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 89-51 επί του ΠΑΟΚ

Άνετα έφτασε στην 21η νίκη σε 22 αγωνιστικές στην Α1 ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 89-51 του ΠΑΟΚ. Έξι παίκτες του Παναθηναϊκού σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων, ανάμεσά τους και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος δηλώθηκε και επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχτηκε ο Ντεσόν Τόμας με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά ήταν ο Κωνσταντίνος Μήτογλου αυτός που είχε τους περισσότερους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (28), με 11 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι, 8 ριμπαουντ), ο Ιωάννης Παπαπέτρου (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) είχαν επίσης… κέφια! Πλέον, πριν εκκινήσουν τα πλέι οφ με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, την ερχόμενη Τετάρτη (10/4).

Ο ΠΑΟΚ είδε τον αντίπαλό του να ξεφεύγει με +18 (46-28) στο ημίχρονο) και το β΄ μέρος εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία. Κορυφαίοι της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν οι Μιλένκο Τέπιτς και Τζοντρέ Τζέφερσον. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετρά 36 βαθμούς και ισοβαθμεί με Προμηθέα Πατρών και Περιστέρι, στη μάχη για την τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

Μόνο στην πρώτη περίοδο κατάφερε να ακολουθεί από μικρή απόσταση τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Τέπιτς να ευστοχεί σε 3/3 τρίποντα και αυτός ήταν ο λόγος που ο Παναθηναϊκός δεν οικοδόμησε μεγαλύτερη διαφορά. Έκτοτε, μετά το 24-16, δηλαδή στο 10ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός χάρη στην πιεστική άμυνά του και το επιθετικό οίστρο του Μήτογλου μέχρι το ημίχρονο πάτησε… γκάζι! Στο 14ο λεπτό, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +20 (36-16) και μάλιστα με σερί 20-0! Οι παίκτες του Πιτίνο ξέφυγαν και με +23 (44-21, 18ο λεπτό) και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 46-28.

Μονόλογος του Παναθηναϊκού ήταν και η 3η περίοδος, αφού οι γηπεδούχοι έβγαζαν ενέργεια και στα δύο μισά του παρκέ. Με πολυφωνία στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 59-34 στο 25′ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +31 (71-40). Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε και η 4η περίοδος, με τους παίκτες του Πιτίνο να κάνουν… προπόνηση ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (10/4) για την 23η αγωνιστική.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ψαριανός, Καλδίρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1 , Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1)

07/04/2019 19:22