Την πρόκριση στους “16” του Europa League “κυνηγάει” απόψε στο Κίεβο ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στη φάση των «16» Europa League θα κυνηγήσει απόψε (22:00) ο Ολυμπιακός Πειραιώς στο Κίεβο, με αντίπαλο την Ντιναμό, στον επαναληπτικό του 2-2 στο Καραϊσκάκη.

Η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς θέλει νίκη ή ισοπαλία με σκορ πάνω από 2-2 για να πάρει την πρόκριση. Στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο Μάρτινς εμφανίστηκε αισιόδοξος, λέγοντας ότι το δεύτερο 45λεπτο με την ΑΕΚ θα είναι οδηγός για τη νίκη απέναντι στη Ντιναμό.

• «Παρότι παίζουμε εκτός, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο καλό ματς από εκείνο του Καραϊσκάκη. Να παίξουμε όπως στο πρώτο ημίχρονο. Πιστεύουμε πως η ομάδα μπορεί να πετύχει κάτι πολύ καλό και πιστεύουμε και είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να περάσουμε».

Στους «16» του θεσμού έχει ήδη εξασφαλίσει πρόκριση η Σεβίλη που προχώρησε με δεύτερη νίκη επί της Λάτσιο χθες βράδυ, αυτή τη φορά με 2-0 μέσα στην Ιταλία. Στον πρώτο αγώνα στην Ιταλία είχε επικρατήσει με 1-0.