Με άνεση ο Άρης επέβαλε το νόμο του παρκέ στον Πανιώνιο και πήρε τον αγώνα με 79-56

Μισό δεκάλεπτο, αυτό στα πρώτα λεπτά της μάχης, είχε, επί της ουσίας, σήμερα πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο, για τη 16η αγωνιστική της Basket League, ο Αρης. Στην πορεία, επέβαλλε, με σχετική άνεση, το… νόμο του στο παρκέ του Αλεξανδρείου (46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα) και κατέκτησε τη νίκη με 79-56.

Κορυφαίος στο έργο του ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης (15π., 7 ριμπ., 1κλ.). Ξεχώρισαν, επίσης, οι Ραμόν Χάρις (11π.), Μάικ Κάιζερ (11π., 9 ριμπ). Προσπάθησαν περισσότερο για τον Πανιώνιο οι Νώντας Παπαντωνίου (13π. 3 ριμπ., 2 ασ.), Ντάβιον Μπέρι (12π., 6 ριμπ., 2 ασ).

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56

Ενα επιθετικό ξέσπασμα στα μισά της πρώτης περιόδου, συνδυασμένο με αποτελεσματική άμυνα, έδωσε τον έλεγχο του παιχνιδιού στον Αρη. Το 14-14 έγινε 27-20, με τους Τζόουνς, Μποχωρίδη βασικές επιθετικές αιχμές για τους γηπεδούχους. Διαφορά που στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη συμβολή του Μπελ, «ανέβηκε» στο +18 (13′ 43-25).

Ο Πανιώνιος πλησίασε στους 8 πόντους στο 17′ (44-36), με τη βοήθεια των Μπέρι, Ντόρσεϊ, διαδοχικοί πόντοι, ωστόσο, από τον Νταλό και μια τεχνική ποινή στον Νίκο Οικονόμου, έστειλαν εκ νέου τους «κίτρινους» στη διψήφια διαφορά πόντων από τους «κυανέρυθρους» (50-36).

Στο 22′ ο Αρης ξέφυγε ξανά με +18 (58-40), με τον Πανιώνιο να μειώνει στους 9 πόντους, τέσσερα λεπτά αργότερα (58-49), επίπεδο στο οποίο ήταν η διαφορά και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (60-51).

Οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» με σερί 10-0, με τον Χάρις να βάζει, κατά κύριο λόγο, την μπάλα στο καλάθι, απέκτησαν «αέρα» 19 πόντων στο 34′ (70-51) και «καθάρισαν» ουσιαστικά με το ματς.

Λίγο πριν το φινάλε η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της, το +25 (79-54).

* Την πρωταθλήτρια ομάδα του συλλόγου το 1979 βράβευσε στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ Αρης. Θερμότερο χειροκρότημα από όλους εισέπραξε ο προπονητής εκείνου του συνόλου, Γιάννης Ιωαννίδης

*Θεατής του αγώνα για το Αρη, με θέση δίπλα στον πάγκο, ήταν ο τραυματίας, Δημήτρης Βεργίνης

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς 9, Κάιζερ 11, Τολιόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 15 (1), Φλιώνης 7 (1), Μπέλ 8 (2), Νταλό 5 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6, ΜακΓκί 2, Χάρις 11 (1), Αγγέλου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Ντόρσεϊ 8, Τέιλορ, Μπέρι 12 (2), Δημητρακόπουλος 2, Χάρις 5 (1), Δίπλαρος 6, Παπαντωνίου 13 (1), Οστιν 5 (1), Ελ-Αμίν 5 (1), Καμπερίδης

02/02/2019 18:07

Με τρίποντο Βασιλόπουλου στην εκπνοή του αγώνα νίκησε το Περιστέρι με 76-75 τον Χολαργό