Ίδρωσε αλλά τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη που πέρασε με 73-69 και την τρίτη νίκη εκτός έδρας

Αν και… ίδρωσε, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, 73-69, πετυχαίνοντας μόλις τη 2η εκτός έδρας νίκη του σε 5 αγώνες μακριά από την Πυλαία φέτος στην Α1. Αυτή ήταν η 6η νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά» σε σύνολο 10 αγώνων, ενώ οι «κυανέρυθροι» συμβιβάστηκαν με την 7η ήττα τους. Ο Δίπλαρος μείωσε σε 69-71 με 2/2 βολές στα 52΄΄, ο Γκος αστόχησε για τον ΠΑΟΚ, αλλά ούτε η προσπάθεια του Μπέρι για τρεις αποδείχτηκε επιτυχημένη, στα 6”. Ο Σινγκλερ σταμάτησε με φάουλ τον Χάτσερ, ο οποίος βρήκε στόχο και στις 2 βολές από τη γραμμή του φάουλ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης αναδείχτηκε ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, ενώ ο Ντεβιόν Μπέρι με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Τραυματίστηκε ο Νώντας Παπαντωνίου μετά από 4 λεπτά που έμεινε στο παρκέ και δεν αγωνίστηκε ξανά έκτοτε.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

Με τον Πανιώνιο να υποπίπτει σε 7 λάθη στην 1η περίοδο και τον ΠΑΟΚ να έχει 4/13 δίποντα στο ίδιο διάστημα ξεκίνησε ο αγώνας. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13-17, αλλά ο Πανιώνιος βελτιώθηκε και με τους Μπέρι και Όστιν να παίρνουν πρωτοβουλίες πέτυχε γρήγορα 11 πόντους από το 10′ έως το 13′ για το 26-22. Μέχρι το ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ είχε ανακτήσει το προβάδισμα, 35-40. Η έναρξη του β΄ μέρους βρήκε τον Μπέρι με 4 φάουλ ήδη και τον Νίκο Οικονόμου να επιλέγει να τον αφήσει στο παρκέ. Με δικό του τρίποντο και γκολ-φάουλ, οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά 41-40 στο 22′. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με σερί 9-0 και κορυφαίο τον Τζαμάλ Τζόουνς για το 41-49. Ο ΠΑΟΚ είχε πλεονέκτημα 6 πόντων, όταν άρχιζε η 4η περίοδος (48-54), διαφορά που εξανεμίστηκε, 52-54. Χρυσικόπουλος και Τέπιτς έκαναν το 0-5 για τον «Δικέφαλο» (52-59). Οι «κυανέρυθροι» τα έδωσαν όλα στο τέλος, μείωσαν στους τρεις (60-63 και 63-66), αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε εν τέλει να… δραπετεύσει από το κλειστό της οδού Αρτάκης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Τσαρούχα-Κάρδαρης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Nίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25 (1), Χάρις 7 (1), Σίνγκλερ 4, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14 (1)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 11 (1), Γκος 11 (3)

23/12/2018 19:25

Κάλυψε την απόσταση ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ και πέρασε μπροστά με 92-69 από το Περιστέρι