Η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Ήφαιστο Λήμνου, με 82-85 επί του Ρέθυμνου

Η αυλαία του 2018 βρήκε τον Ήφαιστο Λήμνου να πανηγυρίζει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, βελτιώνοντας σε 6-5 το ρεκόρ του και παραμένοντας στην οκτάδα. Οι νησιώτες πέρασαν νικηφόρα με 85-82 από το Ρέθυμνο, για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην ένατη απώλεια, που τους κρατά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν το ρυθμό από το πρώτο τζάμπολ, προηγήθηκαν με 6-10 στο 5΄, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +8 (11-19). Με τον Χαριτόπουλο να δίνει λύσεις ο Ήφαιστος προηγήθηκε ακόμη και με +12 (13-25 στο 13΄), πριν αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και μειώσουν σε 21-27 στο 15΄. Ωστόσο, ο Φρεϊμάνις βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση, γράφοντας το 24-37 στο 18΄ και στέλνοντας σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα του στα αποδυτήρια (30-39).

Με την άμυνα να κυριαρχεί, οι νησιώτες ήλεγξαν το ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 26΄ με +19 (37-56), αλλά ένα ξέσπασμα του Ντάνιελς βοήθησε τους Κρήτες να μειώσουν σε 49-59 στο τέλος του δεκαλέπτου. Με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ, το Ρέθυμνο συνέχισε την προσπάθεια ανατροπής (59-62 στο 32΄), ενώ βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 35΄ (64-67). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και πάλι κοντά στο καλάθι, ξεφεύγοντας με 65-77 στο 38΄ και καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Ιδανικά κλείνει ο Χολαργός τη χρονιά: Νίκη επί του Λαυρίου στο “Αντώνης Τρίτσης” με 82-71

29/12/2018 18:19