Μαγικό 3ο δεκάλεπτο και 3η νίκη για την ΑΕΚ: Oι «κιτρινόμαυροι» υπερίσχυσαν της Ντιζόν

Νικηφόρα πέρασε από την Ντιζόν η ΑΕΚ πανηγυρίζοντας την 3η διαδοχική νίκη στο Champions League, μετά από αυτές επί των Νίμπουρκ και Μπάμπεργκ.

Χάρις σε μαγική εμφάνιση στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο η Ένωση έκανε επιμέρους σκορ 32-15, οι «κιτρινόμαυροι» αντέστρεψαν το -8 του ημιχρόνου και επικράτησαν με 90-80 της Ντιζόν στη Γαλλία για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για την ΑΕΚ ο Βινς Χάντερ που σημείωσε τους 14 από τους 25 πόντους (11 ριμπάουντ)! Η Ενωση μάζεψε 42 ριμπάουντ έναντι 19 της Ντιζόν που συμβιβάστηκε με την 3η ήττα. Κορυφαίος των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Χόλστον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-10 με λύσεις από Λαρεντζάκη και Χάουαρντ Σαν-Ρος, αλλά οι Γάλλοι με πολυφωνία στην επίθεση προσπέρασαν με 17-15 και 24-19 για να μειώσει με τρίποντο ο Ντούσαν Σάκοτα σε 24-22 (σκορ 1ης περιόδου). Η Ένωση κυνηγούσε στο σκορ στη 2η περίοδο, αφού η Ντιζόν έβρισκε τρόπο να διασπάσει την άμυνά της για να βρεθεί και στο –11 40-29, στο 15ο λεπτό. Χάντερ, Ματσιούλις μείωσε σε 41-35, αλλά ένα τρίποντο του Τζέρεμι Λελούπ και ένα δίποντο του Ντέιβιντ Χόλστον είχαν ως αποτέλεσμα το 46-38 υπέρ της Ντιζόν στο ημίχρονο.

Μία διαφορετική εικόνα έμελλε, όμως να παρουσιάσει η ΑΕΚ στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποία χάρη στην εξαιρετική άμυνά της απάντησε με επιμέρους σκορ 15-32! «Αιχμή του δόρατος» των «κιτρινόμαυρων» ο Βινς Χάντερ που σημείωσε τους 14 από τους 21 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας 10/10 δίποντα και 1/2 βολές! Δύο τρίποντα του Χαβιέρ Ρατάν-Μέις και ένα του Ματσιούλις σε συνδυασμό με το σταθερό χέρι του Λαρεντζάκη από τη γραμμή του φάουλ «γκρέμισαν» τα όνειρα των παικτών του Λοράν Λεγκνάμ για νίκη απέναντι στην κάτοχο του τίτλου, 61-70 στο 30ο λεπτό. Χόλστον και Ουέαρ μείωσαν σε 65-70. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν τις απαντήσεις, οι οποίες αρχικά ήρθαν από τρίποντα των Σάκοτα και Γκρίφιν, 67-78. Ο Σάκοτα έβαλε τέλος στις προσδοκίες των Γάλλων με νέο τρίποντο, 67-81, αφού στα 4 λεπτά που απέμεναν η ΑΕΚ με πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση δεν απειλήθηκε.

Διαιτητές: Καλατράβα (Ισπανία), Σουσλόφ (Εσθονία), Ζαπόλσκι (Πολωνία)

ΝΤΙΖΟΝ (Λοράν Λεγκνάμ): Σασάνγκ 18, Εμεγκανό 13 (2), Χόλστον 20 (4), Λελούπ 3 (1), Ουέαρ 14, Άρνολντ 3 (1), Ζουλιέν 5 (1), Λουμ, Πίρσον 4

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Γκρίφιν 5 (1), Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν-Μέις 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Σαντ-Ρος 10 (3), Γιαννόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα), Ρόμπερσον 2

30/10/2018 23:39