Η ψυχραιμία του Μαργαρίτη έσωσε τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Ναντέρ: Επικράτησε με 83-82

Με ψύχραιμο (όσο χρειαζόταν), σε νεκρό χρόνο, τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε απόψε το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στο Champions League. Επικράτησε στο PAOK Sports Arena, για την 4η «στροφή» της πρώτη τη τάξει διοργάνωσης της FIBA, επί της Ναντέρ με 83-82, με τον διεθνή φόργουορντ να εκτελεί εύστοχα τη μία από τις δύο βολές, μετά από φάουλ που κέρδισε από τον Τζούλιαν Γκαμπλ, το σκορ να είναι στο 82-82 και τους διαιτητές να χρησιμοποιούν το instant replay, για να καταλογίσουν την παράβαση.

Ο «Δικέφαλος» είχε στο ματς αμυντική αποτελεσματικότητα, σε μεγάλο βαθμό, πολυφωνία στην επίθεση, με τον Θόδωρη Ζάρα να είναι πρώτος του σκόρερ με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα. Ξεχώρισαν για τους Γάλλους, οι Άντας Γιουσκεβίτσιους (κύρια στο πρώτο μέρος), με 19 πόντους (5/10 τρίποντα), Χαουκούρ Πάλσον (16π., 3/3 τρίποντα, 4 ριμπ., 2 ασ.), Λαχάου Κονατέ (15π., 5 ριμπ., 4 ασ., 1κλ).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82

Με τον Γιουσκεβίτσιους να «βομβαρδίζει» από τα 6.75 (16π., με 4/5 τρίποντα στο ημίχρονο), η Ναντέρ είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (3′ 7-10). Σταδιακά, πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, με τον Μορέιρα να… συνδέεται με το καλάθι, έχοντας συμπαραστάτες τους Χρυσικόπουλο, Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (16-16, 18-18) και πήρε τα ηνία στο σκορ στο 13′ με +8 (28-20).

Διαφορά που «ανέβηκε» για τον «Δικέφαλο» στο 17′ στο +10 (37-27), με την εικόνα του να συνοδεύεται, επιπλέον, από όμορφες συνεργασίες των παικτών του. Ο Γιουσκεβίτσιους «ψαλίδισε» την απόσταση για τους Γάλλους (39-33), δύο βολές του Χάτσερ έστειλαν εκ νέου τους «ασπρόμαυρους» στο +8 (41-33), με την Ναντέρ να «απαντά» αποφασιστικά. Με σερί 5-15 έγινε ξανά… αφεντικό στο παρκέ στο 25′ (46-48), απέκτησε «αέρα» 5 πόντων στο 29′ (49-54) και 7 στο 33′ (57-64). Με τρίποντο από τον Γκος ο ΠΑΟΚ μείωσε στο μισό καλάθι στο 37′ (72-73) και έφερε τη μάχη, ένα λεπτό αργότερα, στα ίσια, με τον Ζάρα (76-76).

Με γκολ -φάουλ από τον Πάλσον, η Ναντέρ πήγε στο +3 (76-79), ο Γκος ισοφάρισε από τα 6.75 (79-79), με 54” να απομένουν για τη λήξη. Στα 36”, για το τέλος, ο Ουότερς, με 2/2 βολές έκανε το 79-81, ο Γκος ήταν άστοχος στην πορεία σε τρίποντο και ο Σένγκλιν, με 1/2 βολές, στα 14” 5 πριν τη λήξη του ματς, έγραψε το 79-82.

Με το χρονόμετρο στα 11”2, ο Πάλσον έκανε φάουλ σε τρίποντο στον Ζάρα και ο γκαρντ/φόργουορντ του ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (82-82). Ο τελευταίος… λόγος ανήκε στον «Δικέφαλο», καθώς, μετά από άστοχη επίθεση της Ναντέρ, σε νεκρό χρόνο, ο Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ από τον Γκαμπλ. Οι διαιτητές χρειάστηκαν τη βοήθεια του instant replay για να καταλήξουν στην απόφασή τους, καταλόγισαν την παράβαση, με τον αρχηγό των «ασπρόμαυρων», με 1/2 βολές, να διαμορφώνει το τελικό 83-82.

*Τρεις σκάουτ από το ΝΒΑ παρακολούθησαν δια ζώσης την αναμέτρηση. Οι Μάρτι Αρτίγκας, Πρόσπερ Καράνγκουα για τους Ορλάντο Μάτζικ και ο Καν Πέλιστερ, για τους Λος Αντζελες Λέικερς, ειδικότερα, βρέθηκαν στις κερκίδες του PAOK Sports Arena

* Ενα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, θέση στα επίσημα του γηπέδου πήρε ο αρχηγός του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ, Αντρέ Βιεϊρίνια. Θεατής της αναμέτρησης ήταν και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Βαγγέλης Γαλατσόπουλος

* Αναχώρησε από τη Θεσσαλονίκη για τις ΗΠΑ, λίγες ώρες πριν από το παιχνίδι με τη Ναντέρ, ο Τζόρντιν Ουίλιαμς. Ο νεαρός Αμερικανός γκαρντ που εντάχθηκε το καλοκαίρι στον ΠΑΟΚ με την προοπτική της δοκιμής, ουσιαστικά, επέστρεψε στην πατρίδα του και ενδεχομένως να απασχολήσει τον «Δικέφαλο» το καλοκαίρι.

* Εκτός αποστολής, αλλά στον πάγκο του ΠΑΟΚ, μαζί με τον Απόλλωνα Τσόχλα, που βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας, ήταν οι Μαλίκ Πόουπ, Νώντας Παπαντωνίου.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Μτρόβσκι (ΠΓΔΜ), Καστίγιο (Ισπανία)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 12, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας, Κόνιαρης, Αθηναίου 3 (1), Τέπιτς, Μαργαρίτης 5, Ζάρας 18 (4), Χάτσερ 10, Γκάρετ 2, Γκος 11 (3)

ΝΑΝΤΕΡ (Πασκάλ Ντοναντιέ): Τρέντγουελ 4, Γιουσκεβίτσιους 19 (5), Κονατέ 15 (3), Γκαμπλ 4, Ινβέρνιτσι, Ουότερς 14 (1), Πάλσον 16 (3), Καρνέ, Πανσά Σένγκλιν 10 (1)

30/10/2018 22:01