«Αέρας» στα προημιτελικά η ΑΕΚ για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για την ΑΕΚ, προκειμένου να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας και να φτάσει άνετα στο τελικό 76-54 επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Επόμενος αντίπαλος της Ένωσης στα προημιτελικά του θεσμού θα είναι ο ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 32-43, 40-63, 54-76

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου τη βρήκε στο -4 (23-19), η ΑΕΚ ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση, κυριάρχησε στη ρακέτα και συντήρησε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (32-43). Στην τρίτη περίοδο, πάντως, η Ένωση θέλησε να «καθαρίσει» το ματς και το πέτυχε. Η άμυνα της ΑΕΚ «έπνιξε» τους γηπεδούχους, κρατώντας τους χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά, και με επιμέρους σκορ 20-8 ξέφυγε με +23 (40-63) στο 30΄, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλδίρης, Τσώνος Β., Σκούτας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης): Κουκάς, Νίκου 4, Νοέας 6 (2), Μάρτζος 6 (2), Καραλής, Κόκκαλης 7 (2), Τσιώκος 13 (9 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 2, Καρασταμάτης, Παπαδολιάς 2, Περσίδης 8 (1), Μαχαίρας 6 (7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλης 12 (2), Ρατάν-Μέις 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης, Γκρίφιν 4, Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 15 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Χάντερ 4 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα).

03/10/2018 21:02