Ελληνες …εξωτερικού: Ο τραυματισμός του Καρνέζη και η γκολάρα του Λυκογιάννη

Ο τραυματισμός του Ορέστη Καρνέζη επισκίασε την παρουσία των Ελλήνων στα πρωταθλήματα του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο. Ο γκολκίπερ της Ουντινέζε χτύπησε στο δάκτυλο και αντικαταστάθηκε στο 79΄ στη νίκη 3-1 επί της Πεσκάρα και είναι πολύ πιθανό να χάσει τον αγώνα της εθνικής με το Βέλγιο στις Βρυξέλλες (25 Μαρτίου) για τους προκριματικούς του Μουντιάλ 2018.

Από τους υπόλοιπους εκπροσώπους μας, ξεχώρισε το εκπληκτικό γκολ του Μπάμπη Λυκογιάννη επί της Ραπίντ Βιένης. Ο 23χρονος μπακ με αριστερή «οβίδα» από τα 25 μέτρα πέτυχε στο 64΄ το δεύτερο γκολ στη νίκη της Στουρμ με 2-1. Γκολ πέτυχε και ο Νίκος Βέργος, που για πρώτη φορά «υπέγραψε» τη νίκη της Καστίγια, καθώς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 1-0 επί της Θαμούδιο στο 35΄.
Η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε υποχρεώσεις
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής
Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Εκτός αποστολής
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ): Μπήκε ως αλλαγή στο 78΄ στην ήττα 1-0 από τη Μπέρτον Αλμπιον

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εκτός αποστολής
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στ 79΄ στην εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Πεσκάρα
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 72΄ στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Σασουόλο
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Σασουόλο
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): 90 λεπτά στην ήττα 1-0 από τη Φιορεντίνα
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι):  Μπήκε ως αλλαγή στο 36΄ στη νίκη 1-0 επί της πρωτοπόρου Φροζινόνε
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στη νίκη 2-1 επί της Γκλάντμπαχ
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): 90 λεπτά στην ήττα 3-0 από τη Σάλκε
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 75΄ στην ήττα 1-0 από την Αουε
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Μπήκε ως αλλαγή στο 82΄ στην ήττα 1-0 από την Αουε
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Εκτός αποστολής

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε ως αλλαγή στο 63΄ και σκόραρε στο 77΄ διαμορφώνοντας το 2-2 με την Καέν

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): 90 λεπτά και σκόρερ του 2ου γκολ στο 64΄ στο 2-1 επί της Ραπίντ Βιένης

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη 2-0 επί της Τσβόλε
Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε ως αλλαγή στο 81΄ στη νίκη 3-1 επί της Γκρόνινγκεν
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

ΔΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Εσμπιεργκ): 90 λεπτά στην ήττα 2-0 από την Κοπεγχάγη
Κώστας Τσιμίκας (Εσμπιεργκ): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 67΄ στην ήττα 2-0 από την Κοπεγχάγη

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Αγωνίζεται απόψε
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αγωνίζεται απόψη
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): 90 λεπτά και ασίστ στο νικητήριο γκολ στο εκτός έδρας 2-1 επί της Σετούμπαλ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 61΄ ενώ είχε και μία ασίστ στην εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Αλ Ουαχντά