Σκίζουν οι Ελληνες ποδοσφαιριστές …εξωτερικού: Τρία γκολ και μία σούπερ παρουσία

Δύο γκολ από τον Κώστα Μήτρογλου στην ευρεία νίκη (6-0) της Μπενφίκα επί της Μαρίτιμο στο πορτογαλικό Κύπελλο και ένα από τον Δημήτρη Διαμαντάκο στην ήττα (1-3) της Καρλσρούης από την Σαντχάουζεν σε συνάντηση της δεύτερης κατηγορίας στην Γερμανία, είναι ο απολογισμός σκοραρίσματος των Ελλήνων στα γήπεδα του κόσμου.

Μπορεί να μην  χρίστηκε σκόρερ, αλλά ξεχώρισε για την παρουσία του ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στη μεγάλη νίκη (1-0) που πανηγύρισε η Ντόρτμουντ στο ντέρμπι της Bundesliga  με την Μπάγερν.

Η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ):  Πέρασε αλλαγή στο 56 λεπτό  της εκτός έδρας νίκης (0-2) επί της Ιπσουιτς.
IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β):  Αγωνίστηκε στα 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-4)από την Λογκρονιές.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Αγωνίστηκε και ήταν εξαιρετικός, σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης της Ντόρτμουντ με την Μπάγερν (1-0).
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής.
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Χέρτα.
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη):  Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και σημείωσε το μοναδικό γκολ της Καρλσρούης στην ήττα (1-3)από την Σαντχάουζεν.
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Πέρασε αλλαγή στο 73 στην θέση του Μανουέλ Τόρες.
Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ):Στον πάγκο στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπραουνσβάιγκ
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Στον πάγκο  στην εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Νυρεμβέργη.
ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Αγωνίστηκε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, όπου οι Ρωμαίοι έχασαν (2-1)
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι  με την Παλέρμο, όπου οι Σικελοί έχασαν με 3-1.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-2) από την Νάπολι.
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ηταν στον πάγκο την εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Νάπολι.
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη (3-1)επί της Παλέρμο.
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη εντός έδρας νίκη (2-0)επί της Κάρπι.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Εκτός αποστολής.
Γιώργος Μακρής (Πίζα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι):  Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Κοζέντσα.
Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα από την Κοζέντσα.
ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Πέρασε αλλαγή στις καθυστερήσεις στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σεντ Ετιέν.
ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 84 στην εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Εουπεν.
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 69  στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λόκερεν.
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Πέρασε αλλαγή στο 89 της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Μπέβερεν.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):  Ηταν στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λόκερεν.
Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Ηταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (5-0)από την Οστάνδη.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Βάαλσταντ.
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Στον πάγκο, στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Βάαλσταντ.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82, στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σταντάρ Λιέγης.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός σε όλη την εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σαρλερουά.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Αιντχόφεν.
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εκτός αποστολής.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Σημέιωσε δύο γκολ στον αγώνα Κυπέλλου με την Μαρίτιμο (6-0, όπου αντικαταστάθηκε στο 57`).
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):  Αγωνίστηκε 90 λεπτά, στην εντός έδρας νίκη (6-0) με την Μαρίτιμο στο πορτογαλικό Κύπελλο.
Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας αναμέτρηση Κυπέλλου με την Ακαντέμικα, όπου οι φιλοξενούμενοι προκρίθηκαν στα πέναλτι (4-5).
ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Πέρασε αλλαγή στο 85, στην εκτός έδρας ήττα (4-3) από την Γιουνγκ Μπόϊς.
ΣΚΟΤΙΑ
ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1)  από την Αλτάχ.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Εκτός αποστολής.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (1-0) επί της Λοκομοτίβα
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Ηταν στον πάγκο στην  εντός έδρας ήττα (0-1) από την ΤΣ.Σ.ΚΑ Σόφιας.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός αποστολής.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της  Αλ Μπάτιν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86.