Euroleague: Ελπίδες για 2η θέση η Φενερμπαχτσέ, «σκόνταψε» στη Βαλένθια η Ρεάλ

Χάρη σε 12 πόντους και 5 ασίστ, του Κώστα Σλούκα η Φενερμπαχτσέ νίκησε με 87-73 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και ελπίζει σε ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα της πρωτοπόρου ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Τετάρτη (21/3), για να αναρριχηθεί μόνη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε τους 8 πόντους και μοίρασε τις 5 ασίστ του μέσα στα πρώτα 8,5 λεπτά, απ’ όταν πάτησε παρκέ, στη 2η περίοδο! Εξαιρετικός ήταν ο Σέρβος γκαρντ, Μάρκο Γκούντουριτς, στην 1η περίοδο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 9 πόντους, για να φτάσει τους 23 πόντους μέχρι το τέλος με 5/6 τρίποντα. Εκανε και ρεκόρ καριέρας πόντων στη διοργάνωση προς ικανοποίηση του προπονητή του, Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Για τους Ισραηλινούς, αντίπαλος του Παναθηναϊκού, την ερχόμενη Πέμπτη (22/3) στο Τελ Αβίβ, κορυφαίοι ήταν οι Τζάκσον (13π.), Μπόλντεν 12 (7 ριμπάουντ) και Τόμας (12).

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 96-88

Μία… απρόσμενη ήττα γνώρισε στην έδρα της Βαλένθια, η Ρεάλ Μαδρίτης, με αποτέλεσμα να γίνουν όλα… ρευστά, όσον αφορά την ταυτότητα της 4ης στον βαθμολογικό πίνακα, με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Στο «Παμπεγιόν Φουέντε Ντε Σαν Λούις», η ομάδα του Τσους Βιντορέτα επικράτησε με 96-88 της «βασίλισσας» και έφτασε τις πέντε νίκες στους τελευταίους έξι εντός έδρας αγώνες της. Έστω κι αν έχει μείνει εκτός της οκτάδας των πλέι οφ. Διψήφιοι στο σκοράρισμα για τους νικητές αναδείχτηκαν οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17π.), Τίμπορ Πλάις (14π.), Μαρτίνεθ (13π.), Σάστρε (11π.) και Σαμ Βαν Ρόσομ (10π.). Το 36-26 στο 15ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων αποτέλεσε τη βάση για μία διαρκή πρωτοπορία μέχρι την ολοκλήρωση του 40λεπτου. Η Ρεάλ, πάντως απείλησε, όταν μείωσε στο -5, 70-65, στο 32ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, ήταν το τρίποντο του Σάστρε που «έγραψε» το +8 για τη Βαλένθια και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Τέιλορ και Καμπάτσο είχαν από 17 πόντους για την ομάδα της Μαδρίτης. Αποχώρησε τραυματίας ο Γκουστάβο Αγιόν, με διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο 4,5 λεπτά πριν από τη λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-40, 70-60, 96-88

Ζάλγκιρις Καουνας – Αρμάνι Μιλάνο 77-65
Βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ έκανε η Ζάλγκιρις (16 νίκες – 11 ήττες) επικρατώντας με 77-65 την Αρμάνι Μιλάνο (9 νίκες – 18 ήττες). Μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της από Φενερμπαχτσέ και Μπασκόνια, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, από το το 28ο (48-50) μέχρι το 33ο λεπτό (60-50), με «καυτό τρίο» τους Μίτσιτς, Ουάιτ και Καβαλιάουσκας, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +10. Έκτοτε, με κορυφαίο τον Ααρον Ντέιβις διατηρήθηκε στην πρωτοπορία μέχρι τέλους. Ο Παούλιους Γιανκούνας μάζεψε 4 αμυντικά ριμπάουντ, έφτασε τα 1166 στη Euroleague και πλέον «συγκατοικεί» στην 1η θέση του σχετικού πίνακα με τον Γιάννη Μπουρούση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-34, 54-50, 77-65

20/03/2018 23:33