Με ελληνική συμμετοχή οι 7 από τους 11 τελικούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο κολύμβησης: Οι πρωταθλητές που εξασφάλισαν το εισιτήριο

Ο κολυμβητής από την Νορβηγία Henrik Christiansen αγωνίζεται στον τελικό των 800 μέτρων ελεύθερο στο δεύτερο World Aquatics Swimming World cup που γίνεται στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ, Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023. ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Εντεκα τελικοί θα γίνουν το απόγευμα στο ΟΑΚΑ, κατά την 3η και τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου κολύμβησης της World Aquatics, και στους επτά από αυτούς θα υπάρχει ελληνική συμμετοχή.

Πέντε πρωταθλητές μας εξασφάλισαν σήμερα το πρωί το εισιτήριο μέσω των προκριματικών, ενώ ακόμη τέσσερις θα αγωνιστούν το απόγευμα στη γρήγορη σειρά των δύο αγωνισμάτων του προγράμματος που δεν έχουν προκριματικά (400μ. μικτή ατομική ανδρών και 1.500μ. ελεύθερο γυναικών).

Με μία πολύ καλή εμφάνιση για πρωινή κούρσα, ο Απόστολος Χρήστου πέρασε με την δεύτερη επίδοση στον τελικό των 100μ. ύπτιο. Ο αθλητής του Ολυμπιακού, που χθες ήταν τέταρτος στα 50μ. ύπτιο, τερμάτισε σε 54.47, μόλις τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, τον Ιταλό κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ Τόμας Τσέκον, που έκανε 54.43. Στην τρίτη θέση ακοούθησε ο Ιάπωνας Ριοσούκε Ιριε με 54.72, ενώ ο Απόστολος Σίσκος με 55.93 πήρε την 11η θέση.

Δεύτερος τελικός στη διοργάνωση και για την Αννα Ντουντουνάκη, η οποία μετά την έκτη θέση στα 50μ. πεταλούδα, εξασφάλισε πλασάρισμα στην οκτάδα και στα 100μ. πεταλούδα, καθώς κατετάγη όγδοη στον προκριματικό με 59.63. Την καλύτερη επίδοση σημείωσε η Σάρα Σιέστρεμ από τη Σουηδία με 58.30 και την ακολούθησαν η συμπατριώτισσά της Λουίζ Χάνσον με 58.45 και η Καναδή κάτοχος του Ολυμπιακού τίτλου Μάγκι ΜακΝιλ με 58.63. Η Γεωργία Δαμασιώτη με 1:00.51 πήρε τη 12η θέση.

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο έδωσε ο Δημήτρης Μάρκος, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό των 200μ. ελεύθερο. Μετά τη δεύτερη θέση στα 800μ. και την τέταρτη στα 400μ., ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε την πέμπτη θέση στα προκριματικά των 200μ. με χρόνο 1:50.34 και το απόγευμα θα αγωνιστεί σε ακόμη έναν τελικό.

Με την καλύτερη επίδοση προκρίθηκε ο Αυστραλός Μαξιμίλιαν Τζουλιάνι, που τερμάτισε σε 1:48.56, ακολουθούμενος από τους Αμερικανούς Κίεραν Σμιθ (1:49.15) και Τρέντον Τζούλιαν (1:49.24). Αρκετά καλή ήταν και η παρουσία του Παναγιώτη Μπολάνου, που κατετάγη 13ος με 1:51.73.

Τη δική τους ευκαιρία να αγωνιστούν σε έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, μπροστά στους Ελληνες φιλάθλους, θα έχουν ο Στέργιος Μπίλας και η Μαρίλεια Δρασίδου.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Κ23 πήρε την όγδοη θέση με 23.84 στα 50μ. πεταλούδα, όπου ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου σημείωσε την καλύτερη επίδοση με 23.42, ακολουθούμενος από τον Ντίλαν Κάρτερ από το Τρίνινταντ & Τομπάγκο (23.48) και τον Αιγύπτιο Αμπντελραχμάν Σαμέχ (23.58).

Από ελληνικής πλευράς, πέραν του Μπίλα, ο Χρήστος Παπαδόπουλος ήταν 15ος με 24.18, ενώ ο Κριστιάν Γκολομέεβ περιορίστηκε στην 20η θέση με 24.38.

Η Δρασίδου κατέλαβε την έβδομη θέση στα προκριματικά των 50μ. πρόσθιο με χρόνο 31.75 και το απόγευμα θα έχει τη δυνατότητα να κολυμπήσει απέναντι σε μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος.

Πρώτη μεταξύ αυτών, φυσικά, η πρωταθλήτρια κόσμου Ρούτα Μεϊλουτίτε από τη Λιθουανία, η οποία ήταν η ταχύτερη των προκριματικών με 30.92, ακολουθούμενη από τη Σουηδή Σόφι Χάνσον (31.02). Η Χαρά Αγγελάκη με 32.75 ήταν 12η και η Ελένη Κοντογεώργου με 32.94 13η.

Μετά από δύο νίκες όπου πλησίασε τα αντίστοιχα παγκόσμια ρεκόρ (50μ. και 100μ. ύπτιο), η Κέιλι ΜακΚίοουν έχει σήμερα… διπλή αποστολή, καθώς θα διεκδικήσει την πρωτιά τόσο στα 200μ. ύπτιο, όσο και στα 200μ. μικτή ατομική. Κάνοντας οικονομία δυνάμεων το πρωί, η Αυστραλή Ολυμπιονίκης και μεγάλη πρωταγωνίστρια των αγώνων πέρασε ως δεύτερη στα 200μ. ύπτιο με 2:11.83, πίσω από την Αμερικανίδα Κέιτι Γκράιμς (2:11.32).

Καλύτερη Ελληνίδα ήταν η Αννα Ζάμπρου, η οποία κατετάγη 13η με 2:23.42. Στα 200μ. μικτή, η ΜακΚίοουν πήγε ακόμη πιο χαλαρά και με 2:16.19 κατετάγη έβδομη, αλλά σημασία έχει ότι προκρίθηκε. Ταχύτερη το πρωί ήταν η Καναδή Σίντνεϊ Πίκρεμ με 2:14.19, ενώ από ελληνικής πλευράς η Αρτεμις Βασιλάκη ήταν 10η με 2:22.37.

Πρώτος στα προκριματικά των 200μ. πρόσθιο ήταν ο Ολλανδός Κάσπαρ Κορμπέου με 2:11.28, αλλά ακλόνητο φαβορί είναι ο Κινέζος πρωταθλητής κόσμου Χαϊγιάνγκ Κιν, που πέρασε δεύτερος με 2:12.53. Α

πό ελληνικής πλευράς, ο Μάριος Ζαφειρόπουλος ήταν 14ος με 2:24.27. Η Μάριτ Στεενμπέργκεν από την Ολλανδία, τέλος, ήταν η ταχύτερη στα 100μ. ελεύθερο με 54.38, μπροστά από την Αυστραλή Μπρόντε Κάμπελ (54.49) και τη Σιομπάν Χόγκι από το Χονγκ Κονγκ (54.52), ενώ στον τελικό πρκρίθηκαν επίσης η Σάρα Σιέστρεμ και η Κέιτ Κάμπελ. Η Ζαχαρούλα Καλογερή με 57.53 ήταν η καλύτερη Ελληνίδα, στη 15η θέση της κατάταξης.

Το απογευματινό πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης τη γρήγορη σειρά στα 400μ. μικτή ατομική ανδρών, όπου θα μετάχουν οι Απόστολος Παπαστάμος, Βασίλης Σοφικίτης και Δανιήλ Γιουρτζίδης, καθώς και τη γρήγορη σειρά στα 1.500μ. ελεύθερο γυναικών, με τη συμμετοχή της Αντωνίας Ρακοπούλου.

Καθαρή νίκη της Εθνικής στην Ιρλανδία με 2-0: Τώρα δυο τελικοί με Ολλανδία και Γαλλία για απ’ ευθείας πρόκριση στο Euro24 [highlights]