ΝΕΑ ΕΞΕΛΙΞΗ: H τιτανομαχία Αργεντινής-Γαλλίας ολοκληρώθηκε στα πρώτα 90 λεπτά με 2-2: Η Γαλλία ισοφάρισε την Αργεντική με δύο γκόλ του Εμπαπέ

Ο Λιονέλ Μέσι πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του έχοντας κάνει το 1-0 με πέναλτι. 18 Δεκεμβρίου 2022. EPA, Ronald Wittek

ΝΕΑ ΕΞΕΛΙΞΗ: Η Γαλλία ισοφάρισε σε 2-2 στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και τα δύο γκόλ σημείωσε ο Εμπαπέ.

81′: Πριν συνέλθουν από το σοκ, οι Αργεντίνοι δέχονται και δεύτερο γκολ με τον Εμπαπέ να σκοράρει με σουτ από τη γραμμή της περιοχής.  Ο Μαρτίνεζ πέφτει σωστά, αλλά ο Εμπαπέ ευστοχεί κι ο τελικός παίρνει φωτιά. Ο Κόλο Μουανί είχε αποφύγει τον Οταμέντι, μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι…

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ: Στο πρώτο ημίχρονο της μοναδικής ποδοσφαιρικής τιτανομαχίας Αργεντινής και Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, το σκορ άνοιξε ο Μέσι με πέναλτι. Παίκτης βαρόμετρο του πρώτου ημιχρόνου ο Ντι Μαρία που σημείωσε και το δεύτερο γκόλ, κάνοντας το 2-0 στο 36′.

Στο 3′ Aργεντινή απειλή την περιοχή της Γαλλίας αλλά η φάση σταματά για οφσάιντ.

Στο 5′ ο Μακάλιστερ σούταρε εκτός περιοχής, μπλόκατε ο Γιορίς.

Στο 8′ ο Ντε Πολ σούταρε, κόντρα στον Βαράν και κόρνερ.

Στο 17′ Και πάλι οι Αργεντινοί με τον Μέσι και τον Ντε Πολ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο Ντι Μαρία έκανε με το δεξί ένα ΤΡΑΓΙΚΟ σουτ στέλνοντας τη μπάλα εκτός γηπέδου…

Στο 19′ φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά για τη Γαλλία.

Στο 20′ εκτελέστηκε από τον Γκριεζμάν, κεφαλιά ο Ζιρού, αλλά υπέπεσε σε φάουλ και η φάση δεν μετρά.

Στο 21′ πέναλτι για την Αργεντινή, ανατροπή του Ντι Μαρία από τον Ντεμπελέ.

Στο 23′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μέσι εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ.

Στο 36′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μέσι έδωσε στον Μακλάιστερ, αυτός έβγαλε πάσα στον Ντι Μαρία που πλάσαρε στα δίχτυα.

Μέχρι το 45′ δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση , όπως και στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.