O Τσιτσιπάς υπέταξε τον Μεντβέντεφ 2-1: Πρόκριση στον τελικό του Cincinnati Masters [highlights]

FILE PHOTO: Ο Έλληνας πρωταθλητής Στέφανος Τσιτσιπάς. EPA, Alejandro Garcia

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε μεγάλη νίκη απέναντι στον Ντανίιλ Μεντβέντεφ (Νο.1) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά του Σινσινάτι με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 6-3).

Ο Έλληνας πρωταθλητής  έδειξε αποφασισμένος για τη νίκη από το πρώτο σετ, έμεινε συγκεντρωμένος για αρκετή ώρα και τελικά κατάφερε να λυγίσει τον Ρώσο, ο οποίος μέχρι σήμερα σε εννέα αναμετρήσεις με τον Στέφανο μετρούσε επτά νίκες!

Ο Τσιτσιπάς έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πιο σταθερός από τον αντίπαλό του, ο οποίος στο τρίτο σετ εκνευρίστηκε και τελικά έχασε έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα.

Στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά ο Τσιτσιπάς θα παίξει για πρώτη φορά και θα αντιμετωπίσει τον Μπόρνα Τσόριτς (Νο.152) από την Κροατία, ο οποίος σε 91 λεπτά επικράτησε 6-3, 6-4 του Κάμερον Νόρι (No.11).

Θρίαμβος της Ελίνας Τζένγκo: “Κάρφωσε” το χρυσό μετάλλιο εκτοξεύοντας το ακόντιο στα 65,81μ.