Τεράστια ανατροπή της Ρεάλ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν»: Με ρεσιτάλ Καρβαχάλ απέδρασε με 3-2 από τη Σεβίλλη

Ο μέσος της Σεβίλλης, Όλιβερ Τόρες σε εναέρια μονομαχία με τον Ντάνι Καρβαχάλ της Ρεάλ Μαδρίτης, κατά τη διάρκεια του αγώνα για τη LaLiga. EPA, Julio Munoz

Με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη και τον Καρβαχάλ να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας (έβγαλε 2 ασίστ), η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» με 3-2 και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της εφετινής LaLiga.

Η πρωτοπόρος της κατάταξης κατάφερε από το εις βάρος της 2-0, μετά τα τέρματα των Ράκιτιτς (21΄) και Λαμέλα (25΄), να μειώσει στο 50΄ με τον Ροντρίγκο, να φέρει το ματς με τη Σεβίλλη στα ίσια στο 80΄ με τον Νάτσο (2-2).

Με τον Μπενζεμά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κατόρθωσε να φτάσει σε μία απίστευτη ανατροπή, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ράκιτιτς: «Εάν δώσεις ένα… εκατοστό στην Ρεάλ, αυτό συμβαίνει»

Απογοητευμένος από την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ρεάλ Μαδρίτης και κυρίως από την απόδοση του διαιτητή της αναμέτρησης, εμφανίσθηκε ο Ιβάν Ράκιτιτς, μετά την λήξη του ντέρμπι για την 32η αγωνιστική της LaLiga.

«Είμαστε λυπημένοι. Εάν δώσεις ένα… εκατοστό στην Ρεάλ Μαδρίτης, αυτό συμβαίνει. Είχαμε ένα υπέροχο πρώτο ημίχρονο, αλλά ανέβασαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο», επεσήμανε ο Κροάτης άσος της Σεβίλλης και συνέχισε:

«Θα έπρεπε να είχαμε «σκοτώσει» το παιχνίδι, αλλά δεν το κάναμε. Είναι πραγματικά κρίμα. Η αποβολή του Καμαβινγκά μου φαίνεται ξεκάθαρη. Δεν ξέρω γιατί ο διαιτητής δεν σφύριξε καν για φάουλ, ενω ήταν καθαρό και το χέρι του Βινίσιους. Τελικά, ο διαιτητής σφύριξε εναντίον μας».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

• Σοσιεδάδ-Μπέτις 0-0
  • Ελτσε-Μαγιόρκα 3-0
  • (42′ Μοχίκα, 58′ Μπίγκας, 81′ αυτ. Λι)
  • Αλαβές-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0
  • (64′ Χοσέλου)
  • Βαλένθια-Οσασούνα 1-2
  • (83΄ πεν. Σολέρ – 50΄ πεν. Άβιλα, 74΄ Μπούντιμιρ)
  • Χετάφε-Βιγιαρεάλ 1-2
  • (63΄ Ουνάλ – 7΄ Μορένο, 16΄ Τριγκέρος)
  • Γρανάδα-Λεβάντε 1-4
  • (90′ Κολιάδο-17′ Γκόμεζ, 56′ πεν. Μοράλες, 77′ Μάλσα, 90’+ Σολδάδο)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1
  • (52΄, 90+10΄ πεν. Καράσκο – 74΄ Ντε Τομάς)
  • Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 0-2
  • (11΄ Άσπας, 37΄ Μπελτράν)
  • Σεβίλη-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3
  • (21΄ Ράκιτιτς, 25΄ Λαμέλα – 50΄ Ροντρίγκο, 82΄ Νάτσο, 90΄+2 Μπενζεμά)

Μαδρίτη, Ισπανία

Πεντακάθαρη νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι και πλώρη για επιστροφή στην Ευρώπη