Νικήτρια η ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» στο χάντμπολ: Κέρδισε 29-27 τον ΠΑΟΚ και πάτησε κορυφή [video]

Photo Στιγμιότυπο από το ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στο χάντμπολ. Screenshot via aek1924.gr

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 29-27 τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ στο πρώτο ματς για τη Β’ φάση της φετινής Handball Premier.

Με αυτή το αποτέλεσμα η Ένωση ισοβαθμεί πλέον με την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει, μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

Με το σκορ στο 22-22 η ΑΕΚ έκανε ένα σερί στα τελευταία λεπτά και πήρε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (26-22).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης σε 28-27, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τελικά τη νίκη με 29-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.

Πληροφορίες από ΕΡΤ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ με το 0-0 της Τούμπας: Τα highligths του αγώνα